mantarsote.gen.tr https://www.mantarsote.gen.tr Mantar Sote, Mantar Sote Tarifleri ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, mantarsote.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sat, 29 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Mantar Kompostu https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-kompostu.html Fri, 16 Nov 2018 03:42:06 +0000 Mantar kompostu, mantar yetiştirme ortamı yani mantar toprağıdır. Bu PH dengesi sağlanmış, uygun besi ortamına hazırlanmış olan, dezenfekte edilen bir ortam olmalıdır. Mantarların içeriğinde klorofil olmadığınd Mantar kompostu, mantar yetiştirme ortamı yani mantar toprağıdır. Bu PH dengesi sağlanmış, uygun besi ortamına hazırlanmış olan, dezenfekte edilen bir ortam olmalıdır. Mantarların içeriğinde klorofil olmadığından, kendi besinlerini üretmeleri mümkün değildir. Bu yüzden ihtiyacı olan besinleri hazır olarak almaları gerekir. Mantar kompostu ise, mantarlar için gerekli olan hazır besi yeridir. Kompostun iyi olması için, içindeki besinlerin uygun şartlarda hazırlanması gereklidir. Kompost selüloz, kalsiyum ve azot gibi ihtiyaçları karşılayabilecek, çürükçül olmayan zirai atıklardan elde edilmektedir. Burada selüloz ve azot kaynağı olarak kullanılabilecek olan ürünler pamuk küspesi, saman, mısır koçanı, kepek ve talaştır. Kompostun PH dengesinin ayarlanması için, mermer tozu ve alçı kullanılabilir.

Mantar kompostu nasıl hazırlanır

Kompost hazırlamak için, ilk aşamada kullanılması gereken materyaller seçilmeli ve bunlar harmanlanmalıdır. Bu kompostlar oldukça ekonomik bir şekilde hazırlanabilir. Seçilmiş ve iyice harmanlanmış olan materyaller homojenize edilerek, bir çuvalın içine doldurulur. Bu çuval 90 derece sıcaklıkta sabit kalacak şekilde suyun içine daldırılır. Suyun içinde 2 saat kadar her tarafı ıslanacak şekilde kalmalıdır. Bu şekilde hem sterilizasyon sağlanmış, hem de mantarların besin olarak kullanabileceği gibi parçalanması sağlanmış olur. Bu yapılırken kompost dışarıdaki zararlılardan bakteri ve mantarlardan uzak tutulmalıdır. Buna özen gösterilmesi gerekir. Çünkü bakteri ve mantarlara uygun bir ortam meydan gelmiş olur. Sudan çıkarılan kompost hijyen bir yüzey üzerine serilerek, soğuması için bırakılır.

Mantar Kompostu Kompost 25-28 dereceye kadar soğuduktan sonra, ekim işlemine geçilebilir. Uygun şartların sağlanması halinde, mantar tohumu yani misel homojen olarak karıştırılarak, poşetlerin içine doldurulur. Bu poşetler toplu iğne ile 8-10 yerinden delinerek, nemi yüksek ve karanlık bir alanda torbanın iç sıcaklığı yaklaşık 26-30 derece olacak koşullarda 20 gün kadar bekletilmektedir. Kompost hazırlanmasında bir kaç kilo kompostun hazırlanmasıyla, tonlarca kompostun hazırlanması oldukça farklıdır. Bunu ticari amaçlı yapmayı düşünenler mutlaka kompost hazırlığında destek almalıdır. Kompostta kullanılan mantar tohumunun yani miselin miktarı, kompostun % 2,5-3 oranında olmalıdır. 

İyi bir mantar kompostu nasıl olmalı

Kompostlar mantarların üretilmesi için, hayvansal ve bitkisel atıklarla farklı yöntemlerle hazırlanabilir. Bu mantarın yetiştirilmesi için gereklidir. Yapımda daha fazla bitkisel atıklar kullanıldığından, iklim farklılıkları nedeniyle yöresel olarak farklı bitki türleri olduğundan, kompost yapımında da değişik tarifler bulunmaktadır. Bitkisel atıklardan lignin ve selüloz içerenler doğal olarak yetişebilir. Bazı ağaç türleri de kendine özgü mantar yetiştirebilir. Bunlar çam mantarı, kavak mantarı gibi isimlerle anılır. İstiridye mantarının yetiştirilmesinde kullanılan kompostun içinde ağaç talaşı ve saman yer alır. İçine doğal katkı maddeleri ilave edilerek, kompost zenginleştirilebilir. Bunların içinde soya küspesi, pamuk tohumu ve kepek gibi ürünler bulunur. Kompostun sağlıklı koşullarda hazırlanması, içine harmanlanan mantar tohumlarının homojenize karıştırılması ve uygun miktarda olması, alınan hasadın iyi ve verimli olmasına sebep olur.

]]>
Güveçte Mantar https://www.mantarsote.gen.tr/guvecte-mantar.html Fri, 16 Nov 2018 17:30:22 +0000 Güveçte Mantar, tam ana yemek olabilecek içeriğe sahip bir tariftir. Mantarların en bilindik ve en masumu olan kültür mantarından yapılır. Güveç bir tür kil yanı toprak kaptır. Özel aşamalardan geçirilerek üreti Güveçte Mantar, tam ana yemek olabilecek içeriğe sahip bir tariftir. Mantarların en bilindik ve en masumu olan kültür mantarından yapılır. Güveç bir tür kil yanı toprak kaptır. Özel aşamalardan geçirilerek üretilen güvecin özelliği ısıyı yavaş yavaş yaymasıdır. Bu sayede güveçte pişen yemekler daha helmeli ve daha lezzetli olurlar. Tek porsiyonluk seçenekleri olduğu gibi büyük tencere tipinde kapları da bulunmaktadır. Biz tarifimizde küçük yani tek kişilik güveç kullanacağız. Verecek olduğumuz bu tarifi akşam yemeği için yapabilirsiniz. Bu tarifin yanına çoban salata, mercimek çorbası ve pirinç pilavı yapılırsa akşam yemeği menüsü hazırlanmış olur.<

Tarifi akşamdan uygulayıp pişirmeden güveçlerle buzdolabına koyabilir, yemekten bir saat önce fırına sürebilirsiniz. Böylece çalışan hanımlar ya da gündüz gezme planı olan ev hanımları için muhteşem bir kolaylık olacaktır. Eğer bu sistemi kullanacak olursanız uyarı olarak şunu belirtmemiz gerekiyor. Buzdolabında çiğ olarak bu yemeğin bekleme süresi 6 saattir. Bu süre aşılacak olursa yemek içerisinde bulunan malzemeler bayatlar. Buzdolabından çıkarılan güveçleri ısıtılmış fırına koymakta sakıncalıdır. Bunun yerine soğuk fırına koymak mantıklı olacaktır. Pişmiş şekilde muhafaza şartları kolaydır. Buzdolabında bozulmadan 1 gün ya da 2 gün boyunca durur. Dolap dışında saklanması pek doğru olmaz.

Güveçte MantarGüveçte Mantar Malzemeleri:

 • 500 gr kültür mantarı
 • 2 adet yeşil biber
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 çay kaşığı salça
 • 2 diş sarımsak
 • 10 dal maydanoz
 • 2 yemek kaşığı dolusu tereyağı
 • 1 çay bardağı krema
 • 1 su bardağı dolusu rendelenmiş kaşar
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 adet limon

Hazırlanışı:

Tarifin hazırlık aşamasına mantarları önce silip sonrasında yıkayarak başlayalım. Yıkanmış olan mantarları kuruladıktan sonra iri dilimler halinde doğrayalım. Bir kap içerisine almış olduğumuz mantarları kararmamaları için limon sıkmak suretiyle karıştıralım. Derin bir tencerenin içerisine tereyağını koyalım ve eritelim. Yuvarlak dilimler halinde doğramış olduğumuz yeşil biberleri tencereye koyalım. Biberleri hafif soldurduktan sonra domatesleri soyup büyük dilimler halinde doğradıktan sonra biberlerin üzerine ekleyelim. Sarımsakları soyalım ve incece doğradıktan sonra tencereye koyalım. Tencerenin içerisine salça, tuz, karabiber, pul biber ve krema eklemesini yapıp, tencerenin kapağını kapatalım. Tencere içerisinde bulunan malzemeler susuz kaldılarsa az su ilavesi yapılabilir. Veya suyu az gibi duran malzemelerin üzerine yine az bir salça ve su ile karışım yapılır ve ilave edilebilir.  

Kavrulan malzemenin içerisine limon suyunda beklemekte olan mantarları su ile yıkayıp, tencereye ilave edelim. Limonlu suda bekletilmiş olan mantarların itina ile yıkanmaları gerekir. Aksi taktirde ekşi bir yemekle karşılaşılabilir. Mantarları şöyle bir karıştırdıktan sonra maydanozları yıkayıp kıyıp tencereye koyalım. Bu işlem bittikten sonra ocağı kapatalım. Tere yağı ile iyice yağlamış olduğumuz güveçlerin içerisine mantar karışımını pay edelim. Kaşar rendesini yine aynı dikkatle pay ettikten sonra güveçleri 200 derecede ısıtılmış fırına koyalım. 35 dakika pişirelim ve bu sürenin ardından güveçleri dikkatlice fırından çıkartalım. Pişmiş olan güveçte mantar servise hazırdır. Afiyet olsun

]]>
Kırmızı Mantar https://www.mantarsote.gen.tr/kirmizi-mantar.html Fri, 16 Nov 2018 17:52:59 +0000 Kırmızı Mantar, denildiğinde çok sayıda mantar türü akla gelir. Tabi ki her mantar yenilmez. Türkiye de kırmızı mantar denildiğinde yenilebilen iki tür mantar çıkıyor. Bu mantarlardan bir tanesi kanlıca mantarıd Kırmızı Mantar, denildiğinde çok sayıda mantar türü akla gelir. Tabi ki her mantar yenilmez. Türkiye de kırmızı mantar denildiğinde yenilebilen iki tür mantar çıkıyor. Bu mantarlardan bir tanesi kanlıca mantarıdır. Bir diğer kırmızı mantar olan ise reishi mantarıdır. Bu iki mantar hakkında bilgiler paylaşalım. Kanlıca mantarı son bahar aylarında çamlıklarda yetişen doğal bir mantardır. Her mantarda olduğu gibi kanlıca mantarında da tehlikeli benzerler bulunmaktadır. Kanlıca mantarının tıpkısının aynı olan kopyası ölümcüldür. İşte bu yüzden bu mantar tüketilecekse pazardan alınmalı, ya da yıllardır bu işle meşgul olan ve mantarları iyi tanıyan kişilerce toplanmalıdır. Kanlıca mantarının vücuda faydaları çoktur. Bir diğer mantar olan reishi mantarı hakkında çelişkili tartışmalar görmek mümkündür. Diğer mantar türlerinde olduğu gibi reishi mantarında da bilirkişiler aracılığı ile alınması en doğru olandır. Bilindik yerlerden alınan bu mantarın diğer kanlıca mantarına göre faydaları çok çok fazladır. Bazı araştırmalara göre kansere iyi geldiği bile söylenmektedir. Her ne olur ise olsun değişmeyen tek gerçek ise mantar kullanımında haddinden fazla dikkat edilmesidir. Her senenin ilkbahar ve sonbahar aylarında haberleri izlediğimizde ortaya çıkan mantar zehirlenmeleri dikkat konusunda haklılığımızı destekliyor. Biz bu tarifimizde en bilindik olan ve Kastamonu yöresinde ayrıca samsun bölgesinde sıkça görülen kanlıca mantarının tarifi ile başlayacağız. Kanlıca mantarının artından reishi mantarı ile devam edeceğiz.

Kırmızı Mantar İçin Malzemeler

 • 1 kg kanlıca mantarı
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 adet yeşilbiber
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı

Kanlıca mantarlarını peçete ile iyice silelim ve akan su altında incitmeden yıkayalım. Mantarları iyice yıkadıktan sonra mutfak havlusunun üzerine koyalım ve fazla sularını alalım. Mantarları orta büyüklükte dilimleyelim. Kuru soğanı küpler halinde doğrayalım. Doğrama işlemine biberle devam edelim. Tencereye tereyağını koyalım ve eriyince kuru soğanı içerisine dökelim. Soğanlar renk değiştirdiğinde tencereye halka doğradığımız yeşilbiberi koyalım. Kavurmayı sürdürelim ve her iki malzemede iyice öldükten sonra mantarları tencereye koyalım. Mantarlar suyunu saldığında tuz ilavesini yapalım. Mantarları 15 dakika kadar pişirelim. Mantarın lezzetinin arması için mutlaka kısık ateş tercihinde bulunmalıyız. Sürenin sonunda mantarlar suyunu çekip yağa binmişse pişmiş demektir. Pişmiş kırmızı mantar servise hazırdır.

Afiyet olsun. 

Kırmızı MantarKırmızı Reishi Mantar Çayı

Reishi mantarının çayının faydaları saymakla bitmez. Biz sizlere saklama koşulları ile birlikte çayın tarifini vereceğiz. Kurutulmuş olan resihi mantarını buzdolabında saklamamanızı önemle tavsiye ediyoruz. Alındığı gibi tüketilmesi en doğru sistemdir. Yine alım esnasında bilindik aktarlar veya pazarlar tercih edilmelidir. Çayın demleneceği kap metan olmamalıdır. Cam bir demliğin içerisine 3 su bardağı su konulmalı ve kaynadıktan sonra içerisine 12 gram kuru mantar konulmalıdır. 30 Dakika boyunca kısık ateşte kaynayan çayın üçte biri buhar olup uçtuktan sonra çay hazır demektir. Demlenmiş olan çay süzülür ve sabah akşam içilebilir. Demledikten sonra buzdolabında saklanabilir. Ama kesinlikle kuru mantar hali buzdolabında saklanmamalıdır. Kırmızı resihi mantar çayı tüketime hazırdır.

Afiyet olsun.

]]>
Kolay Mantar Sote https://www.mantarsote.gen.tr/kolay-mantar-sote.html Sat, 17 Nov 2018 10:06:41 +0000 Kolay Mantar Sote, Özellikle çalışmak durumunda kalan anneler ve hanımlar için büyük kolaylıktır. Bu tarifin yanına pirinç pilavı ve cacık olduğunda akşam yemeği aradan çıkartılmış olur. Vejetaryen kişiler i Kolay Mantar Sote, Özellikle çalışmak durumunda kalan anneler ve hanımlar için büyük kolaylıktır. Bu tarifin yanına pirinç pilavı ve cacık olduğunda akşam yemeği aradan çıkartılmış olur. Vejetaryen kişiler için muhteşem bir ara sıcaktır. Bu tarifin içeriğinde bir miktar değişiklik yapılırsa sote tam bir ana yemek olabilir. Örneğin marketlerde satılan paket kremalardan bir tanesi sote pişmeye yakınken içerisine dökülürse sote ana yemek olur. Yine içerisine kırmızı et ya da beyaz et takviyesi yapılırsa yine ana yemek elde edilir. Farklı sebze desteği yapılırsa bu seferde vejetaryen kişiler için ana yemek olmuş olur. Bu tarif olduğu gibi yapılıp yufkaya sarılırsa börek ortaya çıkar. Börek yapmak isteyenler galeta unu ile kızartabilirler veya fırında pişirebilirler. Biz bu tarifte kültür mantarı ile sunum yapacağız. Dileyen başka mantarlar ile de deneyebilirler. Fakat farklı mantar tercih edenler mantarın zehirsiz olduğundan emin olmalılardır.

Kolay Mantar Sote İçin Malzemeler:

 • 500 kg kültür mantarı
 • 100 kg tavuk göğsü
 • 1 adet orta boy patates
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 2 adet orta boy domates
 • 2 adet sivri biber
 • 1 tutam maydanoz
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet salçalık kırmızı biber
 • 5 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çak kaşığı çeşni 

Kolay Mantar SoteHazırlanışı:

Yıkama kabının içerisine su dolduralım ve mantarları koyalım. Mantarların suyuna limon sıkmayı unutmayalım. Böylece mantarlar kararmazlar. Kesme tahtası üzerinde sırasıyla doğranacak malzemeleri doğrayalım. Malzemeleri ayrı ayrı kaseler içerisine koyalım. Böylece işimiz kolaylaşacaktır. Derin bir tencerenin içerisine sıvı yağı ve tereyağını koyalım ve tencereye ilk olarak etleri ilave edelim. Etleri yağa binene kadar kavuralım ve ardından doğranmış olan kuru soğanları koyalım. Soğanlarda kavrulunca sırası ile önceden doğranmış olan patates, domates, sivri biber, sarımsak ve salçalık biberi ilave edelim. Bütün bu malzemeleri mühürledikten sonra mantarları dilimleyip tencereye dahil edelim. Tencereye 2 su bardağı kaynar suyu ilave edelim. Sote kaynamaya başladığında, bir kase içerisinde salçaları ve sırası ile baharatları birleştirelim. Kaseye çok az miktarda su ilave edip karışımı çırpalım. Tencereye bu hazırlamış olduğumuz sosu ilave edip pişme sürecini başlayalım. Pişme esnasında ocak kısık olmalıdır. Böylece ağır ağır pişecek olan sotenin lezzeti de yerinde olacaktır. Soteyi kısık ateşte malzemeler yumuşayıncaya dek iyice pişirelim. Tencereyi ocaktan almaya 5 dakika varken maydanozları kıyıp soteye ilave edelim. İstenirse bu aşamada maydanozla birlikte kremada eklenebilir. Son eklemelerin ardından 5 dakika kadar daha kaynatmış olduğumuz sotenin altını kapatalım. Tencerenin kapağını da kapadıktan sonra 12 dakika kadar dinlendirelim. Sote iyice dinlendikten sonra servise hazır olacaktır. Servis esnasında şehriye pilavı veya pirinç pilavı kullanılabilir. Afiyet olsun.

]]>
Kremalı Mantarlı Tavuk https://www.mantarsote.gen.tr/kremali-mantarli-tavuk.html Sun, 18 Nov 2018 10:05:50 +0000 Kremalı mantarlı tavuk, en kolay tavuk yemeklerinden biri olup zor zamanlarınız da çarçabuk hazırlayabileceğiniz niteliktedir. Özellikle Ramazan ayında iftar menüsü için veya normal zamanlar da gelecek olan kalabalık misafirlerin Kremalı mantarlı tavuk, en kolay tavuk yemeklerinden biri olup zor zamanlarınız da çarçabuk hazırlayabileceğiniz niteliktedir. Özellikle Ramazan ayında iftar menüsü için veya normal zamanlar da gelecek olan kalabalık misafirleriniz için ya da sevdiklerinizin yanınız da olduğu zamanlarda kişilerin sayısına göre hazırlayabilirsiniz. Arzu ederseniz yemeğin içerisine farklı sebzeler de ilave edebilirsiniz. Size önerdiğimiz tarif yaklaşık 5-6 kişiliktir ve yemeğinizi hazırlarken malzeme sayısı azaltabilir ya da çoğaltabilirsiniz. Özellikle tavuk eti sağlık açısından çok faydalıdır ve gelişim çağında olan çocuklara sık, sık yedirmek gerekir. 

Kremalı Mantarlı Tavuk Malzemeler
 • 5 tane kemiksiz pirzola tavuk
 • 5-6 tane orta boy patates
 • 1 paket sıvı krema
 • 1 su bardağı rende yapılmış kaşar
 • 1 şeker kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 250 gr mantar
Kremalı Mantarlı Tavuk

Kremalı mantarlı tavuk yemeğimiz için almış olduğumuz tavuk pirzolalarını suyun altında güzel bir şekilde yıkayalım ve bir kevgirin içerisine alıp bekletelim. Suyu süzülmüş olan tavuk etlerini yanmaz bir tavanın içerisine tek sıra halinde dizelim ve ocağın üzerine yerleştirip kısık ateşte mühürleyelim. Tavuk etleri  kısık ateşinde üzerinde ilk olarak kendine has suyunu verecektir ve ardından suyunu çekecektir. Suyunu çeken tavuk etlerini kendi yağında hafif şekilde pembeleşene kadar arkalı önlü her taraflarını kızartalım. Kızarmış olan pirzolaları bir fırın tepsisine güzel bir şekilde dizelim.

Tavuk etlerini fırın tepsisine dizdikten sonra patatesleri ve mantarları hazırlamaya geçelim. Öncelikle patatesleri yıkayıp kabuklarını soyalım. Kabuklarından temizlendikten sonra elma dilim olacak şekilde dilimleyip kevgirin içerisine alalım. Patateslerin üzerine su döküp havlu peçete ile kurulayıp kızgın yağda hafif şekilde kızartalım. Mantarın da dış kısımlarında bulunan ince kabuklarını itinalı bir şekilde soyup dilimleyelim. Dilimledikten sonra yıkayalım ve çok ince olmayacak şekilde doğrayalım. Doğranmış olan mantarları tavuk etlerinin piştiği tavada bir kaç dakika kadar sote edip ocağın altını kapatalım. 

Kremalı Mantarlı Tavuk

Fırın tepsisinde bulunan tavuk pirzolaların üzerine ilk önce kızarmış olan patatesleri ardından da sote dilmiş mantarları dökelim. Mantarların üzerine de hazır olarak aldığımız sıvı kremayı dökelim. Kreması ile buluşmuş olan kremalı mantarlı tavuk yemeğimizi fırına gönderelim ve fırının ayarını 190-200 dereceye getirelim. Yüksek ısıda yemeğimizi yaklaşık 20-25 dakika kadar pişmeye bırakalım. Fırında pişen yemeğimizi 10 dakikanın ardından kontrol etmek için fırının kapağını açalım ve patatesler ile mantarların durumuna bakalım. Eğer yemek istenilen görüntüyü vermemiş ise fırının ayarını düşürüp yemeğimizi fırına tekrar gönderelim. 180 dereceye getirdiğimiz fırınımız da yemeğimizi 10 dakika kadar pişirelim ve çıkmasına beş dakika kala yemeğin üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpiştirelim. Kaşar peyniri eriyip hafif de kızardıktan sonra yemeğimizi fırında alalım ve sıcak olarak servis tabaklarına alıp sunum yapalım. Arzı ederseniz eğer kremalı mantarlı tavuk yemeğinin yanında tel, tek dökülen pirinç pilavı veya bulgur pilavı hazırlayıp beraber sunum yapabilirsiniz. 

Dip Not; Size vermiş olduğumuz kremalı mantarlı tavuk yemeğimiz 5 kişiliktir. Eğer kalabalık bir aileye sahip iseniz malzemeleri arttırabilir ve ek olarak pirzola sayısını yükseltebilirsiniz. Kullanılacak olan malzemeleri misafir sayısına göre değiştirir iseniz daha doyurucu ve güzel olur... Afiyet olsun
]]>
Fırında Mantar https://www.mantarsote.gen.tr/firinda-mantar.html Sun, 18 Nov 2018 12:39:01 +0000 Fırında mantar, hem protein bakımından zengin, hem de lezzet bakımından zirvede bir yemek olarak özel akşamlarınızın şık bir detayı olabilir. Hem görünüş itibari ile hem de lezzet açısından yapılış kolaylığı ve Fırında mantar, hem protein bakımından zengin, hem de lezzet bakımından zirvede bir yemek olarak özel akşamlarınızın şık bir detayı olabilir. Hem görünüş itibari ile hem de lezzet açısından yapılış kolaylığı ve kaliteli bir yemek oluşuyla tadanlar günü kurtarışıyla sizi ayakta alkışlayacaklar. Şimdi hep birlikte fırında mantar nasıl yapılır bir bakalım.

Fırında Mantar Malzemeleri: 
 • 500 gr mantar
 • 1-2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 diş sarımsak
 • Çeyrek demet kadar taze soğanı
 • 150 gr kaşar peyniri
 • 1 adet limonun suyu
 • 2 dilim bayat ekmek içi
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yarım çay kaşığı karabiber

Fırında Mantar
Fırında Mantarın Yapılışı:

Diri seçilip ve boyut açısından çok küçük olmayan mantarlar için yapılması gereken ilk işlem kesinlikle temizliğidir. Yetiştiği yer bakımından bir çok olumsuz etkiye maruz kalan bu protein zengini sebzeyi yenecek duruma getirmeliyiz. Öncelikle hijyen açısından mantarların tam anlamında temizliğinden emin olmalıyız, bunun için size birkaç püf noktası vereceğim. İster sirkeli suda bekletin ister üst zarlarını soyun ve kirden tamamen arınmasına vesile olun sizin istek ve arzunuza kalmış bir seçenek sirke yoksa limon suyu da etkili bir temizlik maddesi oluyor bu aşamada.  Mantarların üst zarlarını bıçak yardımı ile soyun, sap kısımlarını çıkarın ve limon suyunu da ilave edeceğimiz büyük bir su kabının  içine bırakın. Çıkardığımız sap kısımlarını incecik bir şekilde kıyın onun içine yeteri kadar zaten soğanı aynı incelikte kıyın ve bir karışım elde edin. Amacımız her şeyden önce kullanılan malzemelerimizin hiçbirinin ziyan olmaması. Başka bir tavada eritmek üzerine tereyağı koyun ve yağınızı eriyince tepsiye sırt kısımları gelecek şekilde mantarlarınızı sıralayın. Mantarlarınızın üstüne tere yağını bir fırça yardımı ile nazikçe sürün taze soğan ve mantarların sap kısımlarını zaten daha önceden ince ince doğramıştık. Daha önceden hazırladığımız taze soğanla ve mantarların sap kısmına şimdi bayat ekmek içi ile kaşar peynirini ilave edelim ve 2 diş sarımsağı tamamen macun kıvamına gelene kadar ezip harcımıza dökelim. Tuzunu ve karabiberini de döktükten sonra elde ettiğimiz harcı tereyağı ile tatlandırdığımız mantarların üstüne abartıya kaçmadan  teker teker koyalım ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 20 dakika pişirilmek yeterli olacaktır. Soğumadan servis ediniz. Çünkü içinde kullandığımız kaşar peyniri soğuyunca özelliğini kaybedecek ve mantarlarınızı kurutacaktır. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Beşamel Soslu Mantar https://www.mantarsote.gen.tr/besamel-soslu-mantar.html Mon, 19 Nov 2018 01:27:47 +0000 Mantar. İçerdiği besin değeri açısından sebze sınıfından et sınıfına konulmak istenen; lakin görüntüsüyle sebze sınıfında takılı kalmış, bana göre en ilginç besin. İçeriğindeki yüksek protein değeriyle sofralarım Mantar. İçerdiği besin değeri açısından sebze sınıfından et sınıfına konulmak istenen; lakin görüntüsüyle sebze sınıfında takılı kalmış, bana göre en ilginç besin. İçeriğindeki yüksek protein değeriyle sofralarımız eksik etmememiz gereken bu besin için üretilmiş bir çok yemek tarifi var. Bu tariflerin içinden kendi mutfağınıza en uygun olanını seçerek sizde sofralarınızda mantara yer açabilirsiniz. Eğer zaten sofranızda mantara yer varsa farklı tariflerle farklı lezzetlerle mantara şekil verebilirsiniz. Bu değişik tariflerden biri olan Beşamel soslu mantar tarifini bugün sizlerle paylaşıyoruz. Beşamel sos sevenlerin hayran kalacağı bu tarifi denemenizi sizlere tavsiye ediyorum. Verdiğimiz diğer tüm tariflerde olduğu gibi bu tarifimiz de denenmiş ve bizim soframızda onayı almıştır. Gelelim beşamel soslu mantar yemeğinin nasıl yapıldığına; aşağıda bu enfes yemekle alakalı her ayrıntıyı bulabilirsiniz.

Beşamel Soslu Mantar Yemeği Malzeme Listesi:

 • 750 gram kültür mantarı
 • 1 buçuk su bardağı soğuk süt
 • 1 yemek kaşığı temeleme un
 • çok az diyebileceğimiz miktarda sıvıyağ
 • 50 gram tereyağ
 • 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
 • 2 diş sarımsak
 • Tuz
 • Karabiber

Beşamel Soslu Mantar

Beşamel Soslu Mantar Yapılışı:

Mantarla temizlenene kadar yıkanır ve doğranır. Az olan sıvıyağ teflon bir tavaya koyulur ocağın altı yakılır. Sıvıyağ kızdırıldıktan sonra doğranmış olan kültür mantarları kızmış olan yağa eklenir. Üzerine tuz, karabiber ve ezilmiş olan iki diş sarımsak da ilave edildikten sonra mantar suyunu çekene kadar pişirilir. Küçük bir tencerede ise tereyağ eritildikten sonra un eklenir. Bir süre un kavrulduktan sonra bir buçuk su bardağı süt kavrulmuş olan una azar azar eklenir. Bu arada sürekli karıştırmak gerekir ki neticede un topaklanmasın. Çok az tuz eklendikten sonra sosun kıvamı koyulaşana kadar kaynatılır. istenen koyuluktaki kıvam elde edilince ocağın altı kapatılır. Beşamel sosu pişmiş olan mantaların üzerine dökülür ve iyice karıştırılır. Yapmış olduğumuz mantar ve sos karışımını bir borcama iyice yaydırılarak dökülür. Üzerine rendelemiş olduğumuz bir su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri de eklendikten sonra 180 derece fırında kaşar peynirleri eriyip kızarana kadar pişirilir. Yemeğimiz pişmiştir. Kaşar peyniri soğuduğunda lezzetini ve görünümünü kaybettiği için sıcak yemeyi unutmayın. Ziyafet sofralarında çeşit olarak; akşam içinde pratik olarak da gönül rahatlığıyla yapabileceğiniz bir tarif. Yarım saatte yemeğiniz hazır. Mutlu sofralarda sevdiklerinizle afiyetle yemeniz dileğiyle.

]]>
Mantar Soslu Tavuk https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-soslu-tavuk.html Mon, 19 Nov 2018 07:19:03 +0000 Sofra kurmak: Eğlenceli bir işken, bir o kadar zahmetli ve emek verici bir uğraştır. Hele de misafiriniz gelecekse yada özel bir sofra kurmanız gerekiyorsa, bu zahmet iki katına çıkar. Normalden daha gösterişli yemekler yapılır. Ay Sofra kurmak: Eğlenceli bir işken, bir o kadar zahmetli ve emek verici bir uğraştır. Hele de misafiriniz gelecekse yada özel bir sofra kurmanız gerekiyorsa, bu zahmet iki katına çıkar. Normalden daha gösterişli yemekler yapılır. Aynı zamanda yapacağınız yemekler hem göze hem damağa hitap etmelidir. Aynı zamanda gelen misafirlerinizin daha önce o yemeği bilmiyor olmaları; size bu güzel sofranın da alacağınız övgülerin verdiği mutluluk ve gurur olarak geri döner. Tabii özel ve farklı yemekler sadece misafir geldiğinde değil, ailenizle birlikte oturacağınız güzel ve mutlu anlarda size alternatif olur. Her zaman farklı tarif bulmak kolay bir iş değildir. Çeşit olsun derken denenmemiş tarifleri alırız ve sonuç genellikle hüsran olur. Size tamamen denenmiş bir tarif sunuyoruz. Hem sağlıklı, Hem ucuz maliyetli, hem de lezzetli. Tavuğun ve mantarın eşsiz lezzetlerinin bir arada harmanlandığı mantar soslu tavuk tarifini aşağıda inceleyebilirsiniz. Ekonomi yaparak lezzet sunmayı seven hanımlarımız için bu mükemmel tarifi denemenizi size ısrarla tavsiye ediyoruz. Emin olun ki tarifi yemeğinizi yaptıktan sonra alacağınız olumlu tepkiler sonunda favorileriniz arasına girecek olan bu yemek, özel sofralarınızda ilk aklınıza gelecek tarif olacak.


Mantar Soslu Tavuk Malzemeleri:
 • 2 parça tavuk göğüs (800 gram)
 • 250 gram dilimlenmiş kültür mantarı
 • 1 yemek kaşığı doğranmış maydanoz
 • 2 çorba kaşığı krema
 • 1 çay bardağı tavuk suyu
 • 8 yeşil soğan 
 • 20 gram tereyağı.
 • 1 tatlı kaşığı un
 • Tatlı kırmızı biber
 • Karabiber 
 • Tuz
Mantar Soslu Tavuk
Mantar Soslu Tavuk Yapılışı: 

Tavuk göğsünü yıkayın. İsterseniz küçük, isterseniz büyük  şekilde doğrayın. Tuz ve karabiber karışımını sürün. Biraz sıvı yağ ve tere yağını tencerede kızdırın. Tavuk göğüsünü kızartın. Kızarttığınız göğüsleri tencereden çıkarın ve yerine doğranmış yeşil soğan, un ve doğranmış tatlı kırmızı biberleri ilave edin. Tavuk suyunu ekleyip eti tekrar tencereye ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve etleri 15-20 dakika pişirin. Etler piştikten sonra mantarları ilave edin, 5 dakika da mantarları pişirdikten sonra, sürenin sonunda kremayı yemeye ilave edin. Eti servis tabağına alarak alüminyum folyo ile kapatın. Tabağı soğuk bir yere koymayın. Etleri aldıktan sonra tencerede kalan sosu 5 dakika daha pişirin ve suyunu iyice çekmesini sağlayın. Sosunuzun suyu iyice çekildikten sonra. Tabağın üzerindeki folyoyu kaldırın ve sosu etlerin üzerine dökün. Kıyılmış maydanozu da tabağın üzerine serperek yanında bizim tavsiyemiz olarak arpa şehriye pilavıyla birlikte servis edin. Sevdiklerinizle birlikte ağzınızın tadının hiç bozulmadığı mutlu sofralar kurmanız dileğiyle.
]]>
Fırında Mantarlı Patates https://www.mantarsote.gen.tr/firinda-mantarli-patates.html Tue, 20 Nov 2018 06:50:15 +0000 Fırında Mantarlı Patates, özellikle çalışan bayanların akşam iş dönüşü kurtarıcısı olan fırında mantarlı patates yemeği çarçabuk hazırlanışı ve enfes tadı ile damaklarda tat bırakan bu leziz yemek ile Fırında Mantarlı Patates, özellikle çalışan bayanların akşam iş dönüşü kurtarıcısı olan fırında mantarlı patates yemeği çarçabuk hazırlanışı ve enfes tadı ile damaklarda tat bırakan bu leziz yemek ile sofralarınızı bir ziyafete dönüştürebilirsiniz.  

Fırında Mantarlı Patates İçin Gerekli Malzemeler:

 • 6 adet orta boy patates
 • 1,5 su bardağı süt
 • 2 orta boy havuç
 • Yarım kg mantar
 • 3-4 diş sarımsak
 • 4-5 dal taze soğan
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1çay kaşığı kırmızı toz biber
 • Yeteri kadar muskat
 • Yeteri kadar sıvıyağ

Fırında Mantarlı Patatesin Üzeri İçin

 • 1 kase rendelenmiş kaşar peyniri

Fırında Mantarlı Patates Hazırlanışı

Fırında Mantarlı Patates

Fırında mantarlı patates hazırlığımıza öncelikle uygun bir tencereye yeteri kadar su ilave ederek kaynamaya bırakalım. Ardından 6 adet patatesi bol suda yıkadıktan sonra kaynayan suyun içine alarak patatesleri hafifçe haşlayalım. Haşlanan patateslerin haşlama suyunu süzerek kabuklarını soyalım ve yuvarlak halkalar şeklinde dilimleyerek cam bir fırın tepsisine dizelim.

Daha sonra yarım kg mantarı temizleyerek ince ince dilimledikten sonra 2 adet orta boy havucun kabuklarını kazıyarak halka şeklinde dilimleyelim. Uygun bir tavaya yeteri kadar sıvı yağ ilave ettikten sonra ocağa koyalım ve yağı ısıtalım. Isınan yağın üzerine dilimlenmiş mantarları, halka şeklinde doğranmış havuçları ve 3 diş sarımsağı dilimleyip ilave edelim. Havuç ve mantarlar diriliklerini kaybedinceye kadar kavuralım. Kavrulmakta olan mantarların üzerine temizleyerek incecik kıydığımız 4-5 dal taze soğanı ilave edip karıştırarak kavurmayı sürdürelim. Üzerine 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kırmızı toz biber, yeteri kadar muskat ve yeteri kadar tuz ilave ettikten sonra karışımı karıştırarak ocaktan alalım.

Hazır hale gelen harcı tepsiye dizilmiş patateslerin üzerine eşit şekilde yayalım. Üzerine 1,5 su bardağı sütü gezdirerek döktükten sonra 1 kase rendelenmiş kaşar peynirini serpiştirelim. Ardından fırınımızı 180 derecede önceden ısıtarak tepsiyi fırına verip 15-20 dakika kadar kaşarlar eriyip kızarıncaya kadar pişirip sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun... 

]]>
Kremalı Mantarlı Makarna https://www.mantarsote.gen.tr/kremali-mantarli-makarna.html Tue, 20 Nov 2018 23:31:13 +0000 Makarna.Üzerine kitaplar yazılan filmler çekilen, İtalyan yemek kültüründen çıkıp dünyanın bütün mutfaklarına girip kendine her ülkede, her mutfakta, her sofrada yer bulan lezzet. Tek başınayken bile harika biz lezzetken Makarna.Üzerine kitaplar yazılan filmler çekilen, İtalyan yemek kültüründen çıkıp dünyanın bütün mutfaklarına girip kendine her ülkede, her mutfakta, her sofrada yer bulan lezzet. Tek başınayken bile harika biz lezzetken,  yapılacak eklemelerle lezzetine lezzet katabilirsiniz. Bilindiği gibi makarna diyetisyenler tarafından önerilmese de buğdaydan yapılmasından dolayı aslında oldukça çeşitli yararlı besini içerisinde bulunur. Sadece karbonhidratın var olduğunu düşündüğünüz makarnanın içinde protein ve demir de göz ardı edilemeyecek şekilde bulunur. Bu besleyici yemeği daha da besleyici yapacak bir tarifimiz var Kremalı mantarlı makarna... Makarnanın doyuruculuğuna; bir sebze iken bir et kadar besin maddesini içerisinde barındıran mantarı buluşturduğumuz bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Çocuklarınız bu tarifi çok seveceği garanti. Nitekim bizim evin baş tacı olan bir lezzet. Bu tarifi çocuklarınız okuldan geldiğinde onlar için yapabilirsiniz. Bu ve bunun gibi kolay ama lezzetli tarifler her zaman çocuğunuzun ilgisini çeker ve her yaptığınızda çocuğunuz gözündeki yerinizi her zaman korur. Onların damak tadına hitap ettiğiniz kadar kalbine de hitap etmiş olursunuz. Yine iş dönüşü bu tarifi yapmak size oldukça pratik gelecek ve iş dönüşü yorgunluğunda mutfağa ayıracağınız zamanı kendinizi dinlendirmeye ayırabilirsiniz. Bu tarife bir çok dizi de, filmde hatta genellikle gittiğiniz kafe veya restoranların menüsünde muhakkak rastlamışsınızdır. Bu yaygın lezzeti evinizde yapmak artık çok ama çok kolay. Sadece yarım saatte en uygun restorantta bile porsiyonuna en az 10 TL ödediğiniz bu lezzeti tüm sevdiklerinize yapabilirsiniz. Yanında bir içecekle birlikte hem aparatif bir yemek yerken hem de oldukça doyacaksınız. Gittiğim bir çok yerde bu tarifin özellikle günlerde kullanıldığına bir çok kere şahit oldum. Gördüğünüz gibi bu basit tarif her anlamda sizin kurtarıcınız olacak.

Kremalı Mantarlı Makarna
Kremalı Mantarlı Makarna İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1 paket penne makarna
 • 10 adet mantar
 • 1 kutu krema
 • 1 çay kaşığı margarin
 • tuz 
 • karabiber
 •  sıvı yağ
Kremalı Mantarlı Makarna Yapılışı:

Mantarları küçük küçük doğrayıp çok az sıvı yağda pişirelim. Suyunu salıp çektikten sonra; karabiberi, tuzu ve kremayı ekleyelim. 2-3 dakika daha pişirdikten sonra ocağın altını kapatalım. Makarnayı bildiğimiz usulde yapalım. İsterseniz suyunu az koyarak içindeki yararlı besinlerin suyla atılmasını engelleyerek makarnanızı daha besleyici hale getirebilirsiniz. Makarnamız haşlandıktan sonra suyunu süzüp bir iki dakika soğuk suyun altına tutun. Makarnanın birbirine yapışmasını engeller. Makarnayı iyice süzdükten sonra margarini ekleyip eriyinceye kadar karıştıralım. Sosunu da makarnaya ilave ettikten sonra. Tadına doyamayacağınız mükemmel yemeğiniz hazır. Afiyet olsun. 
]]>
Mantar Soslu Bonfile https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-soslu-bonfile.html Wed, 21 Nov 2018 04:57:54 +0000 Et yemekleri güzel pişirildiğinde tadından yenmeyen Türkiye'nin ve dünyanın baş tacı olan lezzet. Bu muhteşem lezzeti daha da lezzetli hale getirmek için çeşitli soslar, aromalar ve yanında pişirdiğimiz garnitürleri kullanıyoru Et yemekleri güzel pişirildiğinde tadından yenmeyen Türkiye'nin ve dünyanın baş tacı olan lezzet. Bu muhteşem lezzeti daha da lezzetli hale getirmek için çeşitli soslar, aromalar ve yanında pişirdiğimiz garnitürleri kullanıyoruz. Normalde hiç et yemeğinin ayarını tutturmak her zaman zordur. İyi pişsin diye bekletirseniz sertleşir, yumuşak olsun isterseniz de çiğ kalır. Bu sorunu yemek yapmaya başlayan her bayan muhakkak yaşar. Bugün sizler için yazacağımız bu tarif etin ustasından acemisine herkesin rahatlıkla pişireceği  ayarının tam tutturulacağı garanti olan leziz yemeğimiz Mantar soslu bonfile. Ağzınızda bonfilenin yumuşaklığının yanında mantarlı sosun enfes tadını sonuna kadar hissedeceksiniz. Özel sofralarınız için kolaylıkla yapabileceğiniz bu yemeği gören misafirleriniz lezzetinin tadına baktığında oldukça meşakkatli bir yemek olduğunu düşünecekler. Bol malzemesiyle size farklı farklı tatları yaşatacak bu tarifi sizleri fazla bekletmeden yazıyorum.

Mantar Soslu Bonfile Malzeme Listesi:
 • 400 gram julyen kesilmiş bonfile/ isterseniz dilim şeklinde de kullanabilirsiniz.
 • Etleri yağlamak için ayçiçek yağı
 • 150  gram kültür mantarı
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 100 gram hazır krema
 • 150 gram süt
 • 1 tatlı kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı hardal
 • 2 yemek kaşığı soya sosu
 • Muskat rendesi (çok az çay kaşığının ucuyla)
 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 avuç maydanoz
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı tereyağ
 • Tuz
 • Karabiber
Mantar Soslu Bonfile
Mantar Soslu Bonfile Yapılışı:

Mantar soslu bonfilenin yapılışına öncelikle sosunu hazırlamaktan başlıyoruz. Önce tavaya zeytin yağını koyup kızdırın. İnce şekilde doğranmış kültür mantarlarını ilave edip biraz kavurun. Yemeklik ince ince doğradığınız 1 orta boy kuru soğanı ve ince kıydığınız 1 diş sarımsağı da tavaya ilave edip. Yaklaşık 10 dakika karıştıra karıştıra pişirin. Mantar ve soğanlar yumuşayınca kremayı da tencereye ilave edin. Küçük bir kasede soğuk olan sütle 1 kaşık unu iyice topaklanma kalmayıncaya kadar çırpın ve daha sonra bu süt ve un karışımını da tencereye ekleyin. İçine 1 tatlı kaşığı hardalı ekleyin. Sos kaynamaya başladığı zaman kıvamı koyulaşacak telaşa düşmeyin. Soya sosunu ve muskat rendesini de ekledikten sonra tuz, karabiber ve kekiği ilave edin. Soya tuzlu olduğu için tadına bakmadan tuz eklemeyin nitekim tuzluluk oranı herkese göre farklılık gösterir. Kaynayan ve kıvamı koyulaşan sosu ocaktan alın ve içine tere yağını ve ince kıydığınız maydanozu sosa ekleyin ve karıştırın. Eti pişirmek için döküm tava kullanmanızı öneririm özellikle et yemeklerinde bu tava size oldukça avantaj sağlayacak. Döküm tavayı ocağa koyun bildiğiniz gibi döküm tavalar çok geç ısınır bu yüzden 10. dk tavanın ısınmasını bekleyin. Tavanın  kızmasını beklerken sizde bir yandan etleri sıvı yağla yağlayın. Kızan tavaya yağlanmış etleri koyun ve çevirerek pişirin. Etleri iyice pişirin ve pişen etleri tavadan alın ve sosun içine koyun. Ocağı tekrar yakın ve etle birlikte sosu 5-10 dakika ocağınızın ısısına bağlı olarak pişirin. Bu yemeği sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Mantarlı Tavuk https://www.mantarsote.gen.tr/firinda-mantarli-tavuk.html Thu, 22 Nov 2018 02:49:42 +0000 Fırında Mantarlı Tavuk, mantar ve tavuğun mükemmel uyumu ile damaklarda tat bırakacak şahane bir yemek olan fırında mantarlı tavuk sofralarınızı şölene dönüştürecek lezzeti ile sevdikleriniz ve kendiniz için ç Fırında Mantarlı Tavuk, mantar ve tavuğun mükemmel uyumu ile damaklarda tat bırakacak şahane bir yemek olan fırında mantarlı tavuk sofralarınızı şölene dönüştürecek lezzeti ile sevdikleriniz ve kendiniz için çarçabuk hazırlanabilen leziz olduğu kadarda oldukça kolay ve zahmetsizce hazırlanabilecek bir fırın yemeğidir.


Fırında Mantarlı Tavuk İçin Gerekli Malzemeler:

 • 8-10 adet tavuk şinitzel
 • 10-12 adet mantar
 • 2-3 adet sivri biber
 • 2 adet kırmızı köz biber
 • 2 adet domates
 • 1 su bardağı rende kaşar

Sosu İçin:

 • Yarın çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı köri
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 3-4 diş sarımsak
 • Yeteri kadar tuz

Fırında Mantarlı Tavuk Hazırlanışı:

Fırında mantarlı tavuk hazırlamaya öncelikle uygun bir karıştırma kabına yarım çay bardağı zeytinyağı, 1 çay kaşığı köri, 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kekik, 3-4 diş ezilmiş sarımsak ve yeteri kadar tuz ilave ederek başlayalım. Ardından karışımı iyice karıştırdıktan sonra içine tavuk etlerini ekleyerek sosa bulayalım ve soslu tavukları buzdolabına alarak en az 1-2 saat kadar sosun içinde bekletelim. Daha sonra fırın tepsimizin tabanını alüminyum folyo ile kaplayalım ve folyonun üzerine 1-2 sat kadar sosta beklettiğimiz tavuk etlerini yan yana döşeyelim.

Fırında Mantarlı Tavuk

10-12 adet mantarı yıkayıp kuruladıktan sonra ince dilimler şeklinde doğradıktan sonra etlerin üzerine yerleştirelim. Ardından sivri biberleri, kırmızı köz biberleri ve domatesleri dilimleyerek tepsinin üzerine döşeyip kalan sosu da tepsideki malzemelerin üzerine gezdirerek dökelim. Hazır hale gelen tepsinin üzerine tekrar alüminyum folyo ile sıkıca tepsi hava almayacak şekilde kapatarak tepsiyi 200 derecede önceden ısıtılmış fırına verelim.

Etler yaklaşık olarak 40-45 dakika kadar piştikten sonra tepsinin üzerindeki folyoyu kaldırarak alalım. Bu süre içinde arada bir folyoyu hafifçe kaldırarak etlerin pişip pişmediğini kontrol etmeyi unutmuyoruz. Folyoyu kaldırdıktan sonra sebzelerin ve tavuk etlerinin bıraktığı suyu çekmesi için tekrar fırında bekletelim. Yemeğimizi fırından almaya yakın her bir tavuk etinin üzerini rende kaşarla kaplayalım ve kaşarlar kızardıktan sonra fırından çıkartalım. Artık fırında mantarlı tavuk yemeğimiz hazır sıcak sıcak servise sunalım. Afiyet olsun...

]]>
Beşamel Soslu Mantarlı Tavuk https://www.mantarsote.gen.tr/besamel-soslu-mantarli-tavuk.html Fri, 23 Nov 2018 02:29:40 +0000 Beşamel Soslu Mantarlı Tavuk rahatlıkla hazırlayabileceğiniz ve enfes bir tada sahip olan fırın yemekleri arasında yer almaktadır. Tavuk etini yumuşatan ve daha lezzetli bir hale gelmesini sağlayan bu tarifle tavuk eti yemek istemey Beşamel Soslu Mantarlı Tavuk rahatlıkla hazırlayabileceğiniz ve enfes bir tada sahip olan fırın yemekleri arasında yer almaktadır. Tavuk etini yumuşatan ve daha lezzetli bir hale gelmesini sağlayan bu tarifle tavuk eti yemek istemeyen çocuklarınızın da tavuk etini sevmesi ve yemesi mümkün olacaktır. Üstelik oldukça hafif olması sebebiyle gönlünüz rahat bir şekilde akşam yemeklerinizde yiyebilirsiniz.


Beşamel Soslu Mantarlı Tavuk Malzemeleri
 • 400 gram mantar
 • 2 adet tavuk göğsü
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Tuz
 • Karabiber
Beşamel Sos Malzemeleri
 • 2 yemek kaşığı margarin
 • 2 yemek kaşığı un
 • 3 su bardağı süt
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 200 gram kaşar peyniri
Beşamel Soslu Tavuk Yapılışı

İlk olarak mantar ve tavuğu kuşbaşı doğradıktan sonra tencereye koyduğunuz sıvı yağda tavukların rengi değişene dek kavurun. Daha sonra üzerine mantarları koyun ve mantarlar suyunu salıp tekrar çekene kadar iyice kavurun. Bu sırada bir yandan da beşamel sosunuzu da hazırlayın. Beşamel sos için ilk olarak 2 yemek kaşığı margarini bir tavada eritin. Erittiğiniz yağa 2 yemek kaşığı unu koyun ve un rengi değişene dek kavurun. Üzerine yavaşça süt eklerken sürekli karıştırın. Kaynamaya başlayan sosa tuz da ekleyip sürekli karıştırarak 3-4 dakika kaynatın ve altını kapatın.
Beşamel Soslu Mantarlı Tavuk
Kaşar peyniri rendeleyip yarısını beşamel sosun içine koyup karıştırın. 

Bir tarafta kaynamakta olan ve saldığı mantar suyunu çeken tavuklarımıza hazırladığımız beşamel sosu ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Daha sonra tencerenin altını kapatıp fırın tepsisine hazırladığınız beşamel soslu mantarlı tavuk yemeğini yayıyoruz. Daha sonra üzerine kalan rendelenmiş kaşarları yayıyoruz ve üzerine kırmızı toz biberi serpiştiriyoruz. Önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında 15 dakika pişirdikten sonra biraz bekletip servis ediyoruz.

Afiyet Olsun...
]]>
Mantar Soslu Biftek https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-soslu-biftek.html Fri, 23 Nov 2018 16:38:04 +0000 Mantar soslu biftek; herkesçe bilinen ve çokça sevilen biftek tarifine, basit bir şekilde hazırlanan mantar sosunun eklenmesiyle elde edilen son derece lezzetli bir tariftir. Gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar soslu bifteğin Mantar soslu biftek; herkesçe bilinen ve çokça sevilen biftek tarifine, basit bir şekilde hazırlanan mantar sosunun eklenmesiyle elde edilen son derece lezzetli bir tariftir. Gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar soslu bifteğin hazırlanışı aşağıda yazılmıştır. Kolay gelsin.


Mantar soslu biftek için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 200 ml krema
 • 4 parça biftek
 • 1 adet soğan
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • 50 gram tereyağı
 • 250-300 gram mantar (mümkünse kayın)
Mantar Soslu BiftekMantar soslu biftek tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra mantar soslu biftek tarifine başlanabilir. Her biftek tarifinde olduğu gibi mantar soslu biftekte de et kısmı ve sos kısmı ayrı olarak hazırlanacak; ardından bunlar uygun bir şekilde birleştirilecek ve sonunda istenen tarif elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantar soslu biftek için uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için; biftekler mutlaka temizlenmiş ve hazırlanmış olmalı; sonradan kızartma için uygun durumda bulunmalıdır. 1 adet soğan da çöplerinden ve gereksiz kısımlarından ayrımalı, ardından yıkanıp yuvarlak ve yeterince ince parçalara dilimlenmelidir. Son olarak mantarlar da sapların dan ve çöplerinden ayrılıp yıkanır ve küçük küçük doğranır. Ayrıca kızartma işlemleri için iki adet tavanın da şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır. Diğer malzemelerin de kolayca ulaşılabilecek şekilde etrafta bulundurulması yeterlidir.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantar soslu biftek tarifinin ilk adımı uygulanır. Önceden temin edilen tavalardan birine tereyağı konur ve kısık ateşte kızarmaya bırakılır. Tereyağı kızarıp tamamen sıvılaştıktan sonra 4 adet biftek de bu tavaya konur ve kızartma işlemine başlanır. Tüm bu işlem boyunca bifteklerin iki tarafının da eşit kızarmasına ve yeterince yumuşamasına dikkat edilmelidir. Biftekler yeterince piştikten sonra ocaktan alınır ve sonraki işleme geçilir.
 • Mantar soslu biftek tarifinin bu adımında; mantar sosu hazırlanacaktır. Önceden temin edilen tavalardan diğerine 3 yemek kaşığı sıvı yağ konur ve aynı şekilde ocakta kızarmaya bırakılır. Sıvı yağ kızarma belirtileri gösterir göstermez; doğranmış olan soğanlar bu tavaya atılır ve kavurma işlemine başlanır. Kavrulma belirtisi olarak soğanlar pembeleşmeye başlayınca mantarlar da bu tavaya dökülür ve kavurma işlemine devam edilir. Mantarlar yeterince kavrulunca son olarak mantar soslu bifteğin tuzu ve karabiberi de ilave edilir ve ocaktan alınır.
 • Artık mantar soslu bifteğin tüm kısımları hazırlanmış; geriye sadece birleştirilmeleri kalmıştır. Bunun için; ilk adımda pişirilen biftekler servis tabağına alınır. İkinci adımda hazırlanan mantar sosu eşit şekilde bu bifteklerin üzerinde gezdirilir. Böylece mantar soslu bifteğin son görüntüsü elde edilmiş olur. Ardından da servisi yapılır.
 • Mantar soslu biftek tarifi tamamlanmıştır. Afiyet olsun.
]]>
Mantarlı Pizza https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-pizza.html Sat, 24 Nov 2018 12:25:29 +0000 Mantarlı Pizza özellikle vejetaryenlerin severek yediği bir pizza türüdür. Elbette vejetaryen olmayanların da eklediği diğer malzemelerle lezzetli bir pizza hazırlayabilmeniz mümkündür. Vereceğimiz tarifle hazırladığınız piz Mantarlı Pizza özellikle vejetaryenlerin severek yediği bir pizza türüdür. Elbette vejetaryen olmayanların da eklediği diğer malzemelerle lezzetli bir pizza hazırlayabilmeniz mümkündür. Vereceğimiz tarifle hazırladığınız pizza hamurunu kullanarak farklı üst malzemeler ile farklı pizzalar hazırlayabilirsiniz. Üstelik evde hazırladığınız bu pizzaların daha sağlıklı bir şekilde hazırlandığı konusundan da emin olabilirsiniz. 


Mantarlı Pizza Hamuru için Gerekli Malzemeler
 • 1 kilo un
 • 1 paket yaş maya
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay bardağı şeker
 • 1 kaşık tuz
 • 300 gram margarin
 • 2 adet yumurtanın akı
Mantarlı Pizza Üstü için Gerekli Malzemeler
 • 3 adet domates
 • Dilediğiniz miktarda mantar
 • 4 adet sivri biber
 • 2 adet taze kırmızı biber
 • 100 gram zeytin
 • Dilediğiniz kadar kaşar peyniri
 • 2 konserve kutusu mısır
 • Sıvı yağ
 • Biber ve domates salçası
Mantarlı PizzaMantarlı Pizza Yapılışı

İlk olarak unu elekten geçirip hamur yoğurma kabına alın ve ortasını iyice açın. Açtığınız un havuzunun içine maya, süt, su şeker, tuz, margarin ve yumurta akını koyun ve iyice karıştırın. Yumuşak ancak ele yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar hamuru yoğurun. Daha sonra bu hamuru dinlendirin ve mayalanması için yarım saat bekletin. Bu sırada pizzanın üstü için gerekli malzemeleri de hazırlamaya başlayın. Biberleri yuvarlak halkalar halinde doğrayın, mantarları da ince bir şekilde yatay ve büyük bir şekilde doğrayın. Zeytinlerin de çekirdeklerini çıkarıp doğrayın. Domateslerin kabuklarını soyup küpler halinde doğradıktan sonra hamurunuzu bir kez daha yoğurup elinizle incelterek tepsiye yerleştirin. Domates ve biber salçasını biraz su ile sulandırarak sos haline getirin ve hamurunuzun üzerine pizza sosu olarak sürün. Daha sonra rendelenmiş kaşar peyniri hariç tüm malzemelerinizi sosun üzerine eşit şekilde dağılacak biçimde serpiştirin. Önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırına tepsideki Mantarlı pizza sürülür ve pişmesi beklenir. Pizzanın pişmesine az bir zaman kala tepsi fırından çıkarılır ve üzerine rendelenmiş kaşarlar serpiştirilir. Tekrar fırına sürdükten sonra kaşarların erimesi beklenir ve kaşarlar eridikten sonra fırından çıkarılarak dilimlenerek servis edilir.

Afiyet Olsun...
]]>
Mantar Kurabiye https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-kurabiye.html Sun, 25 Nov 2018 08:20:24 +0000 Mantar kurabiye; çocukluğumuzda neredeyse hepimizin sık sık tattığı ve artık bir efsane haline gelmiş geleneksel kurabiye tariflerinden biridir. Tat itibariyle kakao aroması dışında diğer kurabiyelerden pek bir farkı olmasa da; ma Mantar kurabiye; çocukluğumuzda neredeyse hepimizin sık sık tattığı ve artık bir efsane haline gelmiş geleneksel kurabiye tariflerinden biridir. Tat itibariyle kakao aroması dışında diğer kurabiyelerden pek bir farkı olmasa da; mantar kurabiyeyi çocuklar için çekici kılan başlıca etmen büyük ihtimalle şekli ve ağızda kolay dağılmasıdır. İlk defa hazırlayacaklar için gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar kurabiye tarifinin hazırlanışı aşağıda yazılmıştır. Kolay gelsin.


Mantar kurabiye için gerekli malzemeler:
 • 2 adet yumurta
 • 1 paket kabartma tozu
 • 2 çay bardağı şeker
 • 1 paket margarin
 • Yeterli miktarda un
 • 3-4 tatlı kaşığı kakao
 • 2 paket nişasta
NOT: Yukarıda verilen malzemeler, 3-5 kişilik standart sayıda servis için uygundur. Farklı sayıda servis yapacak olanların malzeme miktarlarını yukarıdakilerle orantılı olarak ayarlamaları gereklidir.

Mantar Kurabiye
Mantar kurabiye tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra mantar kurabiye tarifine başlanabilir. Her kurabiye tarifinde olduğu gibi mantar kurabiye tarifinde de ilk olarak bir hamur hazırlanacak; daha sonra bu hamura istenen şekil verilerek fırında pişirilecek ve sonunda istenen tarif elde edileceketir. Fakat bir cümleyle özetlenen bu aşamaların detaylı olarak incelenmesinde yarar vardır.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantar kurabiye tarifi için uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için; kakao hariç tüm malzemeler mantar kurabiye hamurunu hazırlamak üzere kullanılacağından kakao ayrı bir kenara ayrılabilir. Ayrıca margarin mutlaka oda sıcaklığında; hafif yumuşak ve karıştırıldığında kolayca eriyebilecek bir kıvamda olmalıdır. Un da kullanılan malzemelerin niteliğine ve çeşitli şartlara göre değişiklik gösterse de tahminen 1-2 su bardağı arası gerekecektir. Bunun için 1 su bardağı un garanti olarak boca edilip, diğer bardak azar azar eklenebilir. Hazırlık aşamasında püf noktalar bunlardır. Diğer malzemelerin de yakınlarda tutulması yeterlidir. Ayrıca; mantar kurabiye hamuru hazırlamak üzere bir kap, hamuru çırpmak üzere bir mikser ve mantar kurabiyeleri dizmek üzere bir fırın tepsisinin de şimdiden hazır edilmesi vakit verimliliği açısından faydalı olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantar kurabiye tarifinin ilk adımı uygulanır. Hamur hazırlamak üzere temin edilen kabın içine 1 paket margarin konur ve bir çatal, vs. gereç ile mümkün olduğunca parçalanarak daha kolay eriyecek duruma gelmesi sağlanır. Margarin için yeterli işlem uygulandıktan sonra 2 adet yumurta bu kabın içine kırılı ve karıştırma işlemine başlanır. İlk olarak yumurtanın eklenmesinin sebebi; sıvı kıvamda olmasından dolayı diğer malzemelere göre margarini daha kolay eritecek olmasıdır. Margarin ve yumurta yeterince karıştıktan sonra 2 paket nişasta ile mantar kurabiye hamuruna devam edilir. Nişasta da karışımla iyice özleştikten sonra şeker de aynı kaba eklenir ve bir süre daha karıştırma işlemi yapılır. Son olarak 1 paket kabartma tozu eklenip kısaca karıştırılır ve un da yukarıda bahsedildiği gibi 1 su bardağı kadarı kesin olmak üzere azar azar eklenerek karıştırılır. Böylece mantar kurabiye hamuru için en uygun kıvam elde edilir. Tüm malzemeler kullanıldıktan sonra mantar kurabiye hamuru bilinen hamur kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Burada bir mikser kullanılması tavsiye edilir. Elle çırpmak çok zor olacaktır.
 • Yukarıda anlatılan püf noktalara göre mantar kurabiye hamuru hazırlandıktan sonra; bu adım da mantar kurabiyelere son şekilleri verilecektir. Önceden temin edilen fırın tepsisi güzelce yağlanır. Ardından ilk adımda hazırlanan mantar kurabiye hamurundan avuç içinden biraz küçük büyüklükte parçalara koparılır ve biraz yassı fakat ortası oyulabilecek kadar toplu bir şekil verilerek yağlanan fırın tepsisine dizilir. Mantar kurabiyeler]]> Mantarlı Omlet https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-omlet.html Sun, 25 Nov 2018 15:02:39 +0000 Mantarlı omlet; herkesçe bilinen sade omlet tarifine mantar aromasının eklenmesiyle elde edilen; tercihe göre daha lezzetli fakat mutlak bir şekilde daha besleyici bir tariftir. Kahvaltılarda özellikle faydalı bir tarif olacaktır. Gere Mantarlı omlet; herkesçe bilinen sade omlet tarifine mantar aromasının eklenmesiyle elde edilen; tercihe göre daha lezzetli fakat mutlak bir şekilde daha besleyici bir tariftir. Kahvaltılarda özellikle faydalı bir tarif olacaktır. Gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantarlı omlet tarifinin hazırlanışı aşağıda yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantarlı omlet için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 3 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı mantar
 • Bir tutam tuz
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 çay kaşığı sıvı yağ
Mantarlı OmletMantarlı omlet tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra mantarlı omlet tarifine başlanabilir. Her omlet tarifinde olduğu gibi mantarlı omlet tarifinde de malzemeler uygun bir şekilde karıştırılıp yumurta ile birleştirilecek ve sonunda istenen tat elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantarlı omlet tarifi için uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için; 2 yemek kaşığı mantar saplarından ayrıldıktan sonra yıkanmalı ve küp küp doğranmalıdır. Yani 2 yemek kaşığı yer tutması gereken; mantar dilimleridir. Ayrıca; kızartma için bir tava, mantarlı omlet için bir tava ve çırpma yapmaya uygun bir kabın şimdiden hazır edilmesi de faydalı oalcaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantarlı omlet tarifinin ilk adımı uygulanır. Kızartma işlemi için ayarlanan tavaya 2 çay kaşığı sıvı yağ dökülür ve kızartma işlemine başlanır. Sıvı yağ kızardıktan sonra mantar dilimleri de bu tavaya atılır ve kızartma işlemine devam edilir. Mantarlar önlü arkalı yeterince kızardıktan sonra ocaktan alınır ve bir kenarda bekletilir.
 • Mantarlı omlet tarifinin bu adımında; çırpma işlemi için ayarlanan kabın için 3 adet yumurta kırılır ve yeterince tuz eklenerek çırpma işlemi yapılır. Kaptaki karışım tek renk oluncaya kadar bu işleme devam edilir.
 • Artık mantarlı omlet malzemelerinin birleştirilmesi kalmıştır. Mantarlı omlet hazırlamak üzere ayarlanan tavaya ilk önce tereyağı konur ve ocakta kızartılır. Tereyağı eridikten sonra yumurtalı karışım tavaya dökülür ve hemen ardından kızarmış mantarlar da eklenir. Son elde edilen bu karışım karıştırma eşliğinde kızartılır. zamanla mantarlı omlet katılaşıp istenen kıvama gelecek ve tek parça halini alacaktır. Her iki tarafı da bu kıvama gelinceye kadar aynı işleme devam edilir.
 • Kızardıktan sonra mantarlı omlet ister aynı tavada ister farklı bir servis tabağında servis edilir.
 • Mantarlı omlet tarifi tamamlanmıştır. Afiyet olsun.
]]>
Kremalı Mantar https://www.mantarsote.gen.tr/kremali-mantar.html Sun, 25 Nov 2018 21:22:31 +0000 Kremalı mantar; diğer klasik ve geleneksel yemek tariflerinin yanında pek de alışık olmadığımız; fakat gerek lezzeti, gerek özgünlüğü, vs. birçok yönüyle mutlaka denenmesi gereken bir tariftir. Ayrıca içerdiği mantar, kaşar Kremalı mantar; diğer klasik ve geleneksel yemek tariflerinin yanında pek de alışık olmadığımız; fakat gerek lezzeti, gerek özgünlüğü, vs. birçok yönüyle mutlaka denenmesi gereken bir tariftir. Ayrıca içerdiği mantar, kaşar peyniri, vs. malzemeler sayesinde hem hafif, hem de besleyici bir tat halini almaktadır. Aşağıda gerekli malzemeler listesi ve adım adım kremalı mantar tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.


Kremalı mantar için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 100-150 gram rendelenmiş kaşar peyniri
 • 350-400 gram mantar
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • 2 diş sarımsak
 • 2 sap taze soğan
 • 1 çay bardağı krema
 • 3 tatlı kaşığı tereyağı
Kremalı MantarKremalı mantar tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra kremalı mantar tarifine başlanabilir. Her yemek tarifinde olduğu gibi kremalı mantarda da malzemler uygun bir şekilde karıştırılacak fırına verilecek ve sonunda istenen tarif elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin kremalı mantar tarifine uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için; mantarlar saplarından ayıklandıktan sonra güzelce yıkanmalı ve dört eşit parçaya bölünmelidir. Ardından 2 diş sarımsak da rendelenerek veya dövülerek ufalanmalıdır. 2 sap taze soğan da iyice yıkandıktan sonra ince ince dilimlenmelidir. Ayrıca; soteleme için bir tava, kremalı mantarı hazırlamak için de bir borcam, tepsi, vs. gerecin şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra kremalı mantar tarifinin ilk adımı uygulanır. Kızartma işlemi için ayrılan tavaya 3 tatlı kaşığı tereyağı konur ve ocakta kızartılır. Tereyağı tamamen eridikten sonra dilimlenmiş olan mantarlar bu tavaya atılır ve soteleme işlemine başlanır. Mantarların kızarmasına yakın bir zamanda tuz ekilir.
 • Mantarlardan sonra taze soğan ve sarımsağın kızartılmasıyla kremalı mantar tarifine devam edilir. Yani; dilimlenmiş taze soğan ve sarımsaklar sırası fark etmeksizin; fakat tek tek tavaya atılır ve her birinin kavrulması için bir süre beklenir.
 • Bunlar da kavrulduktan sonra kremalı mantarın bir diğer önemli aroması; krema tavaya atılır ve kızartma işlemine katılır. Krema için de yeterli bir süre beklendikten sonra bu karışım ocaktan alınır ve kullanılacak olan borcama veya fırın tepsisine konur. Tabii ki fırın tepsisi bu işlem öncesinde yağlanmış olmalıdır. 
 • Tepside bulunan kremalı mantarın üzerine rendelenmiş kaşar peyniri eşit bir şekilde dağıtılır. Eğer verilen ölçü az gelirse bir miktar daha kaşar peyniri rahatlıkla kullanılabilir. Son olarak karabiber de güzelce serpildikten sonra kremalı mantar fırına verilir ve kaşarlar eriyinceye kadar pişmeye bırakılır.
 • Fırından çıkarıldıktan sonra kremalı mantarın biraz ılıması beklenir. Ardından tabaklara konur ve servisi yapılır.
 • Kremalı mantar tarifi tamamlanmıştır. Afiyet olsun.
]]>
Mantarlı Et Sote https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-et-sote.html Mon, 26 Nov 2018 12:55:23 +0000 Mantarlı et sote; Türk mutfağında bulunan onlarca çeşit sote yemekleri arasında birçok yönüyle farklı ve özgün bir tariftir. Özgün olmasının başlıca sebebi; diğer tariflerde etin yanında soğan, domates, patates, vs. Mantarlı et sote; Türk mutfağında bulunan onlarca çeşit sote yemekleri arasında birçok yönüyle farklı ve özgün bir tariftir. Özgün olmasının başlıca sebebi; diğer tariflerde etin yanında soğan, domates, patates, vs. son derece klasik tatlar kullanılırken; mantarlı et sotede mantarın kullanılması ve bunun da ayrı bir aroma katmasıdır. Özellikle önemli misafirlere veya akşam yemeklerinde ev halkına farklı bir tat sunmak isteyenler için çok iyi bir seçimdir. Zaten tüm bu özgünlüğüne ve farklılığına rağmen mantarlı et sotenin hazırlanışında hiçbir ekstra zorluk yoktur. Yazının devamında da gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantarlı et sote tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.


Mantarlı et sote için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 1 adet soğan
 • 2 adet domates
 • Yaırm kilo kuşbaşı et
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • 250-300 gram mantar
 • Bir tutam pul biber, nane, kekik, vs. eklenmek istenen diğer baharatlar
 • 2 adet yeşil sivri biber
 • Yeterli miktarda margarin
Mantarlı Et SoteMantarlı et sote tarifinin hazırlanışı:
 • Gerekli malzemeler toparlandıktan sonra mantarlı et sote tarifine başlanabilir. Her sote yemeğinde olduğu gibi mantarlı et sotede de; ilk olarak malzemeler karıştırılacak, sonra bunlar birleştirilip pişirilecek ve sonunda istenen tarif elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantarlı et sote yapmak için uygun hale sokulması gereklidir. Mantarlı et sote tarifine başlamadan önce yarım kilo etin mutlaka kuşbaşı olarak doğranması gereklidir. Eğer evde böyle bir imkan yoksa kasaplardan hazır doğranmış olarak temin edilebilmektedir. Etin ardından 1 adet soğanın da çöplerinden ayıklanıp yıkanması; ardından ince ince küp şeklinde doğranması gereklidir. 2 adet domatesin de tıpkı soğan gibi çöplerinden ayrılıp yıkandıktan sonra kabukları soyulur ve küp küp doğranır. Hemen ardından 250-300 gram mantar da saplarından ve gereksiz kısımlarından ayrıldıktan sonra güzelce yıkanır ve ortadan iki parçaya dilimlenir. Son olarak 2 adet yeşil biber de saplarından ayıklanarak yıkanır; yıkanan bu biberler uzunlamasına ortadan ikiye bölünür, içindeki çekirdekler ayıklanır ve ince ince dilimlenir. Diğer malzemelerin de el altında bulundurulması yeterlidir. Ayrıca; tüm malzemelerin sığabileceği uygun bir tencere de gerekli olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantarlı et sote tarifinin ilk adımı uygulanır. Yani; malzemeler sırayla kavrulacaktır. Öncesinde temin edilen tencereye yeterli miktarda sıvı yağ konur ve ocakta kızarmaya bırakılır. Sıvı yağ kızarma belirtileri gösterir göstermez dilimlenmiş olan soğanlar bu tencereye atılır ve karıştırma eşliğinde kavrulur. Bir süre sonra kavrulma belirtisi olarak soğanlar pembeleşince; kuşbaşı doğranmış olan yarım kilo et de bu tencereye atılır ve mantarlı et sote tarifine devam edilir. Yeterli bir süre karıştırılıp etin de kavrulması sağlandıktan sonra; küp küp doğranmış olan domatesler de aynı tencereye atılır ve aynı kavurma işlemine devam edilir. Domateslerin suyu çekilinceye ve renkleri değişinceye kadar bekledikten sonra mantarlı et sote tarifinin diğer adımına geçilir.
 • İlk adımda kavurma işlemleri yapılan mantarlı et sotenin; bu adımda pişirme kısmı yapılacaktır. Bunun için; mantarlı et sotenin hizasını çok az geçecek kadar ılık su (1 su bardağı cıvarı); yemeğin yapıldığı tencereye dökülür. Ardından bir tutam tuz, bir tutam karabiber, bir tutam kekik ve bir tutam nane de sıraları fark etmeksizin teker teker ekilir. Her ekleme arasında 1 dakika kadar beklenmesi ve mantarlı et sotenin karıştırılması tavsiye edilir. Son olarak varsa eklenmek istenen diğer baharatlar da eklenir ve aynı işlemlere tabi tutulur.
 • Baharatları da eklenen mantarlı et sotenin kapağı kapatılır ve normal ateşte pişmeye bırakılır.
 • Yeterince piştikten sonra manta]]> Fırında Kaşarlı Mantar https://www.mantarsote.gen.tr/firinda-kasarli-mantar.html Tue, 27 Nov 2018 03:52:04 +0000 Fırında kaşarlı mantar; mantarın dolmalık malzeme olarak kullanıldığı ve kaşar peyniri başta olmak üzere birçok ek tatla süslendiği basit ve pratik tariflerden biridir. Özellikle yemeklerde mantar tadını çok sevenler için m Fırında kaşarlı mantar; mantarın dolmalık malzeme olarak kullanıldığı ve kaşar peyniri başta olmak üzere birçok ek tatla süslendiği basit ve pratik tariflerden biridir. Özellikle yemeklerde mantar tadını çok sevenler için mükemmel bir seçimdir. Aynı zamanda misafirlere çok zahmetli olmayan, pratik bir ikramda bulunmak isteyenler için de fırında kaşarlı mantar tarifi idealdir. Yazının devamında da gerekli malzemeler listesi ve adım adım fırında kaşarlı mantar tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.


Fırında kaşarlı mantar için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 1 adet kırmızı biber
 • Bir tutam tuz
 • 9-10 adet mantar
 • Bir tutam dereotu
 • 1 çay bardağı rendelenmiş kaşar
Fırında Kaşarlı MantarFırında kaşarlı mantar tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra fırında kaşarlı mantar tarifine başlanabilir. Her fırın yemeğinde olduğu gibi fırında kaşarlı mantar tarifinde de ilk önce malzemeler uygun bir şekilde karıştırılacak, ardından fırında verilecek ve sonunda istenen tarif elde edilerek servisi yapılacaktır.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin fırında kaşarlı mantar tarifi için uygun hale sokulması gereklidir. Tarifte kullanılacak olan 9-10 adet mantarın sapları ve gereksiz kısımlar ayrılmalı, güzelce yıkanmalı, ardından yıkanan bu mantarların sapın koparıldığı kısımdan bir miktar oyulmaları gereklidir. Yani mantarlar dilimlenmeyecek; kaseye benzer tek parçalar halinde kullanılacaktır. 1 çay bardağı rendelenmiş kaşar da; evdeki imkanlarla kaşar peynirinin rendelenmesiyle elde edilebileceği gibi; marketlerden hazır olarak da temin edilebilir. 1 adet kırmızı biberin de saplarından ayıklanarak yıkanması, ardından uzunlamasına iki eşit parçaya bölünmesi ve içlerinin temizlenmesi gereklidir. Daha sonra temizlenen bu kırmızı biber fırında kaşarlı mantarın içine sığacak küçüklükte parçalara dilimlenir. Bir tutam dereotunun da kıyılmış olması gereklidir. Ayrıca; mantarlar için uygun genişlikte bir fırın tepsisine ve bir fırına da ihtiyaç olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra fırında kaşarlı mantar tarifinin ilk adımı uygulanır. Yani; mantarlar tepsiye dizilecek ve doldurulmaya uygun hale getirilecektir. Bunun için; fırın tepsisinin tüm tabanları güzelce yağlanır. Ardından temizlenmiş ve içi oyulmuş olan mantarlar bu tepsiye düzenli bir şekilde dizilir. Dizilen bu mantarların içlerine çok az miktarda tuz serpilir. Tuz miktarı fazla abartılmamalıdır. Yoksa sonradan eklenecek malzemelerin tadı epey etkilenecektir. İçine tuz eklenen mantarlar bu şekilde tepsiye dizildikten sonra fırında kaşarlı mantar tarifinin sonraki adımına geçilir.
 • Fırında kaşarlı mantar tarifinin bu adımında; önceki adımda hazır edilen mantarların içinin doldurulacağı karışım elde edilecektir. Çok büyük olmayan bir kabın içinde 1 çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri, ince ince dilimlenmiş kırmızı biber ve öncesinde kıyılmış dereotu karıştırılır. Göz kararınca homojen oluncaya kadar bir kaşık, vs. yardımıyla işleme devam ettikten sonra, sıradaki adıma geçilir.
 • İki temel kısım bu adımda birleştirilecek ve fırında kaşarlı mantarın servisten önceki son görüntüsü elde edilecektir. Bunun için; hazırlanmış olan kaşar-biber-dereotu karışımı hepsine eşit dağılacak şekilde her bir mantarın içine dökülür. Özellikle kaşar peynirinin erimesi sayesinde tüm malzemeler özleşecek ve istenen fırında kaşarlı mantar kıvamı elde edilecektir.
 • Doldurulan mantarlar son olarak fırında verilir. Fırında yeterince piştikten sonra tabaklara konur ve servis edilir.
 • Fırında kaşarlı mantar tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.
]]>
Mantar Nasıl Temizlenir https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-nasil-temizlenir.html Tue, 27 Nov 2018 11:01:25 +0000 Mantar Nasıl Temizlenir, Doğanın gizli hazinesi olarak kabul edilen mantar, Doğadan toplanıp yenilebilen mantar türlerinin sayısı ise hiç de az değildir. Bu türlere ekonomik değerleri ve lezzetiyle birlikte, köylüler Mantar Nasıl Temizlenir, Doğanın gizli hazinesi olarak kabul edilen mantar, Doğadan toplanıp yenilebilen mantar türlerinin sayısı ise hiç de az değildir. Bu türlere ekonomik değerleri ve lezzetiyle birlikte, köylülerin bütçelerine ciddi katkılar sağlayan "Kuzu Göbeği" mantarı iyi bir örnek teşkil eder. Zehirli ve yenilebilen bazı mantar türlerinin ayırt edilmesinde bazı zorluklar yaşanabiliyor. Kültür mantarlarının da yiyecek olarak tüketilmesi önerilmektedir. Zehirli mantar türleri bulunsa da, bizim burada ele aldığımız yenilebilir mantarlar, büyük ölçüde sudan oluşan ve aroması nedeniyle bizlere çekici gelen bir besindir. 100 gr mantarın içeriğinde 2-5 gr protein, 4-6 gr karbonhidrat ve sadece 0,3-1 gr yağ bulunur. Geri kalanı sudur. Fakat bazı vitaminler ve mineral tuzlar açısından oldukça zengindir. Bu yüzden düşük kalorilidir. Ve protein değeri yüksek olmakla birlikte yağ oranı da düşük olduğu için mantar, diyetlerde sıklıkla kullanılır. Ayrıca, mantar vücuda üre asidini bıraktığı için romatizmalılara tavsiye edilmiyor. Sonbaharın mis kokulu ve lezzetli mantarlar masaların kahramanıdırlar. Pişirmesi oldukça pratik ve kolaydır. Hazırlık aşamasında, temizleme ve kesme aşamalarında biraz titizlik gerektiriyor.

Mantar Nasıl Temizlenir; Mantar yemeğinin lezzetini belirleyen başlıca unsurlardan biri, mantarların nasıl temizlendiği ve hazırlandığıdır.

Mantar temizliğinin iyi sonuç vermesi için, öncelikle mantar seçimine dikkat edilmelidir. Mantarlar sert ve hafif olmalıdır. Taze kokmalıdır. Ezilmiş ve yapışkan olan, lekeli mantarlar tercih edilmemelidir. Mantarların gövdeleri kuru, alt kısımları ise zedelenmemiş olmalıdır. Mantarlar fazla kirli değilse onları suya değdirmeden temizlemek en doğrusudur. Mantarları temizlerken önce sap kısmı elin yardımı ile çıkarılır. Sonra mantarın üst kısmındaki zarı küçük ince bir bıçak yardımı ile soyulur. Üst tarafı soyulduğu zaman beyaz bir kısım ortaya çıkar. Aynı şekilde sap kısımlarının üstü de soyulur. Bundan sonra soyulan mantarın içini ve dışını temiz bir bezi suya bandırıp, hafifçe silmek temizlik için yeterli gelecektir. Bu şekilde temizlenen mantar ve sapları kullanılacak yemeğe göre dilimlenir.

Mantar Nasıl Temizlenir

Mantarın Faydaları; Mantar yorgunluğa ve sinire iyi gelir. İnsan vücuduna kuvvet verir ve gözün daha iyi görmesine yardımcı olur. İnsan bedeninin gelişmesinde, düşünme ve öğrenme yeteneğinin gelişmesinde yardımcı olur. Kültür mantarı, içerdiği protein değeri sayesinde etin yerini tutmaktadır. Bol miktarda demir minerali içeren mantar, kansızlığa iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır. Kandaki kolesterol oranını azaltarak kalp krizi, kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu kalkan olmaktadır.

Mantar Nasıl saklanır

Taze mantarların ömrü çok kısadır. Devamlı buzdolabında olması gereken mantarlar, kağıt gibi nefes alabilen kaplarda saklanmalıdır. Ve en fazla bir hafta içerisinde tüketilmelidir. Taze mantarlar, birkaç limon suyu eklenen kaynar suya iki dakika kadar batırılıp çıkartıldıktan sonra aylarca derin dondurucularda saklanabilir. Kurutulmuş mantarlar ise bir yıl boyunca saklanabilir.

Mantar Pişirme Yöntemleri;

Kurumuş mantarları eski haline getirmek için ılık su içerisinde 30 dakika bekletilir.

Marine edilmiş mantar olursa Marine yapacağınız karışım içerisinde buzdolabında 2 gün süreyle saklanabilir.

Mantarların kenarları kesildiği anda kararma yapar. Bu sebeple servis etmeden önce bu kenarlar temizlenir veya kesilen kenarlara limon suyu sürülür.

Açık renkli mantarları pişirirken alüminyum tava önerilmez. Alüminyum mantarın rengini bozacaktır.

Mantarın çoğunluğu su olduğu için pişirirken ilave bir suya ihtiyaç olmaz.

Mantarın sağlarını atmak yerine buzdolabında saklanır ise, çorbalara olduğunca l]]> Kremalı Mantar Sote https://www.mantarsote.gen.tr/kremali-mantar-sote.html Tue, 27 Nov 2018 22:16:21 +0000 Kremalı mantar sote; Türk mutfağında bulunan hem lezzetli, hem doyurucu ve bir o kadar da besleyici güzel tariflerden biridir. Kremalı mantar sote tarifinin diğer sote yemeklerinden pek farkı olmasa da; ilk defa deneyecekler için Kremalı mantar sote; Türk mutfağında bulunan hem lezzetli, hem doyurucu ve bir o kadar da besleyici güzel tariflerden biridir. Kremalı mantar sote tarifinin diğer sote yemeklerinden pek farkı olmasa da; ilk defa deneyecekler için gerekli malzemeler listesi ve adım adım kremalı mantar sote tarifinin hazırlanışı aşağıda yazılmıştır. Kolay gelsin.


Kremalı mantar sote için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 5 yemek kaşığı krema
 • 1 adet soğan
 • Bir tutam tuz
 • Yarım kilo mantar
 • Bir tutam karabiber
 • Bir demet maydanoz
 • Bir tutam tarçın
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
Kremalı Mantar SoteKremalı mantar sote tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler toparlandıktan sonra kremalı mantar sote tarifine başlanabilir. Her sote yemeğinde olduğu gibi kremalı mantar sotede de malzemeler sırayla kavrularak karıştırıldıktan sonra pişirilecek ve sonunda istenen tarif elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin kremalı mantar sote için uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için; 1 adet soğan çöplerinden ayıklanarak güzelce yıkanmalı ve küp küp doğranmalıdır. Mantarlar da saplarından ve gereksiz kısımlarından ayıklanarak yıkanmalı ve küp küp doğranmalıdır. Bir demet maydanoz da iyice yıkandıktan sonra ince ince dilimlenmelidir.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra kremalı mantar sote tarifinin ilk adımı uygulanır. İlk olarak tencereye yarım çay bardağı sıvı yağ dökülür ve ocakta kızarmaya bırakılır. Kızardıktan sonra; öncesinde dilimlenmiş olan soğanlar tencereye atılır ve karıştırma eşliğinde kavurma işlemine başlanır. Soğanlar kokularını dışarı vermeye ve pembeleşmeye başlayınca; öncesinde yıkanıp dilimlenen mantarlar da tencereye atılır ve aynı işlemlere tabi tutulur. Mantarlar yeterince yumuşayıp sularını çekinceye kadar beklendikten sonra; 5 yemek kaşığı kremanın eklenmesiyle kremalı mantar sote tarifine devam edilir. Krema da kavrulduktan sonra kremalı mantar sote tarifinin sonraki adımına geçilir.
 • Önceki adımda ana malzemeleri hazır edilen kremalı mantar sotenin; bu adımda baharatları eklenecek ve servise hazır hale getirilecektir. Tencerede bulunan karışıma birer tutam tuz, karabiber ve tarçın eklenir. İkisi de iyice sininceye kadar karıştırılır.  Ayrıca; varsa eklenmek istenen diğer baharatlar da aynı işlemlere tabi tutulması şartıyla rahatlıkla eklenebilir.
 • Baharatları da eklenen kremalı mantar sote ocaktan alınır ve tabaklara konur. Öncesinde dilimlenmiş olan maydanoz hepsine eşit dağılacak şekilde üzerlerine serpiştirilir. Ardından servisi yapılır.
 • Kremalı mantar sote tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.
]]>
Mantar Çeşitleri https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 12:29:29 +0000 Mantar çeşitleri çok farklı yapılarda olmakla birlikte, yenilebilen ve yenilemeyen (zehirli) mantar türleri bulunmaktadır. Bazı mantar türleri yenilebilirken, bazıları ise zehirli olmakla birlikte tüketilmesi oldukça zararlı Mantar çeşitleri çok farklı yapılarda olmakla birlikte, yenilebilen ve yenilemeyen (zehirli) mantar türleri bulunmaktadır. Bazı mantar türleri yenilebilirken, bazıları ise zehirli olmakla birlikte tüketilmesi oldukça zararlı olabilmektedir. Zehirli mantar türlerini ayırt etmek oldukça zordur, bu nedenle her görülen mantar çeşidinin yenmesi zararlı olabilir. Mantar türleri hakkında bilgi sahibi olarak yenilebilen mantarları ve zehirli mantarları tanıyabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda sofralarda da yer alan mantar çeşitleri hakkında bilgiler vererek, hangi mantarların zehirli hangilerinin yenilebilen türler arasında yer aldığını daha iyi tanımanızı sağlayacağız. Mantar çeşitleri ve o mantara ait özellikleri en kısa haliyle ve yeterli bilgi sunarak anlatacağız. Öncelikli olarak yenilebilen mantar türlerinden başlayalım.


Yenilebilen Mantar Çeşitleri
 • Kuzu Göbeği Mantarı: Yumurtaya benzer şekli ile bilinen ve gök gürlemesi ya da şimşek çakması gibi olaylar sonrasında ortaya çıkan mantar türüdür. Genellikle toprakta, ormanlarda, yol kenarları ve akarsu kenarlarında görülen kuzu göbeği mantarı, Mart ayı Mayıs aylarında ortaya çıkmaktadır. Yenilebilen mantar çeşitleri arasında yer alan kuzu göbeği, yenmeden önce çok dikkatli bir şekilde yıkanmalı ve yavaş bir şekilde pişirilmelidir.
 • Yumurta Mantarı: Oldukça lezzetli olan ve yenilebilen mantar türlerindendir. Huni şeklini andıran sarı şapkası bulunan ve turuncu rengi olan bir yapıya sahiptir. Genellikle bol yaprak döken ağaçların bulunduğu ormanlarda yetiştiği görülmektedir. Buruşuk yapısı sayesinde ayırt edilmesi de özellikleri arasında yer alır.
 • Şemsiye Mantarı: Diğer adı Turna Bacağı olarak bilinen, oldukça büyük bir şapkaya sahip olmasına rağmen, dar ve uzun bir sap yapısı bulunmaktadır. Mantarın eti şapkasında bulunmakta ve beyaz renktedir. Şemsiyeye benzer bir yapısı bulunan bu mantar türü çiğ olarak tüketildiğinde fındık tadına benzer bir tadı bulunmaktadır. Sapı ve eti de yenilebilen mantar türleri arasında yer alır.
 • Sütsüz Mantar: Huni şeklinde, yapışkan ve ortası çukur bir yapıya sahiptir. Toprağa yakın büyümesi ve beyaz ve oldukça katı yapısı ile bilinmektedir. Yetişme zamanı Temmuz ve Ocak aylarıdır.
 • Domalan Mantarı: Çok nadir bulunan mantar türleri arasında yer alan domalan mantarı, her türlü bölgede yetişebilmektedir. Yetişme zamanı Temmuz ve Ekim ayları arasındadır. Genç iken beyazımtırak olmasına rağmen yaşlandıkça zeytin yeşili ve kahverengimsi bir yapıya dönüşmektedir. Labirent şeklinde ve yüzeyi derin bir yapıya sahiptir.
 • Kanlıca Mantarı: Turuncu renge sahip olan ve kıvrımlı şekli ile bilinen mantar çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu mantar türü koparıldığı an turuncu renge sahip bir sıvı akıtmaktadır. İlkbahar ve Sonbahar aylarında yağmur sonrasında ortaya çıkmaktadır. Acı bir tada sahip olsa da lezzetli bir mantar türüdür.
 • Tirmit: Yapışkan olmayan bir yapıya sahiptir ve kuru et gibidir. Bu mantar türü çok fazla beyaz sıvı içermektedir. Temmuz ve Eylül ayları arasında özellikle de kayın ormanlarında görülen bir türdür. Yenilebilen mantar türleri arasında yer alan tirmit çiğ olarak bile tüketilebilir. Bu mantar türü kızartılarak ya çorbası yapılarak yenilebilir.
 • Çörek Mantarı: Önceleri beyaz renge sahip olan bu mantar türü olgunlaştıkça kahverengimsi bir renk almaktadır. Hoş bir kokuya sahip olmasının yanında oldukça da lezzetlidir. 
Ülkemizde en çok tüketilen mantar türü kültür mantarıdır. Bunun yanı sıra yenilebilen mantar türleri arasında öküz mantarı, kaypak mantar, melez mantarı, doru renkli mantar, geyik sütü mantarı, kar çanı mantarı, bal mantarı ve kara kız mantarı da yer alır. Saydığımız mantar türleri kızartma, çorba ve yemek şeklinde yapılarak yenilebilen türler arasındadır. Fakat mantar çeşitleri arasında zehirli mantarlar da bulunur. Bu nedenle mantar tüketirken mantarlar hakkında bilgi sahibi olmak ve her bulunan mantar türü]]> Mantar Kavurma https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-kavurma.html Wed, 28 Nov 2018 13:46:32 +0000 Mantar kavurma; yapılışı itibariyle tipik sote yemeklerine benzeyen fakat ana malzeme olarak mantarın kullanılmasıyla diğerlerinden ayrılan; daha özgün ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Özellikle akşam yemeklerinde
Mantar kavurma; yapılışı itibariyle tipik sote yemeklerine benzeyen fakat ana malzeme olarak mantarın kullanılmasıyla diğerlerinden ayrılan; daha özgün ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Özellikle akşam yemeklerinde hem farklı hem de besleyici bir tat sunmak isteyen ev hanımları için isabetli bir seçim olacaktır. Tarifin hazırlanması son derece basittir. Yazının devamında da bu basit tarifi hazırlayacaklar için gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar kavurma tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantar kavurma için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • Bir diş sarımsak
 • Yarım kilo mantar
 • 1 adet soğan
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • 1 adet domates
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 adet kırmızı biber
 • Yeterli miktarda zeytinyağı
Mantar Kavurma
Mantar kavurma tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra mantar kavurma tarifine başlanabilir. Her kavurma yemeğinde olduğu gibi mantar kavurmada da malzemeler sırayla sotelenecek ve ardından karıştırılarak istenen tarif elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantar kavurma için uygun bir hale sokulması gereklidir. Tarife başlamadan bir süre öncesinden yarım kilo mantarın limonlu su doldurulmuş bir kapta dinlendirilmesi gereklidir. Bu hazırlık mantar kavurmasının tadı için önemlidir. Yeterince bekleyen mantarlar çöplerinden ayıklanarak yıkanır ve küçük parçalara dilimlenir. Bir diş sarımsağın dövülerek veya rendelenerek toz haline getirilmesiyle bu ön hazırlıklara devam edilir. Aynı şekilde bir adet soğan da çöplerinden ayıklanır, soyulur, güzelce yıkanır ve ardından küçük küp şeklinde parçalara dilimlenir. Bir adet domates de soğanla aynı işlemlere tabi tutularak çöplerinden ayıklanır ve kabukları soyulur. Daha sonra yıkanan domatesler küp küp parçalara doğranır. Ardından bir adet kırmızı biber de sapından ayrıldıktan sonra yıkanır ve uzunlamasına ortadan ikiye bölünür. İçindeki çekirdekler ayıklandıktan sonra ince ince dilimlenir. Dilimlenen tüm bu malzemeler ileri aşamalarda lazım olacağından, şimdilik bir kenarda bekletilir. Diğer malzemelerin de kolayca ulaşılabilecek şekilde el altında bulundurulması yeterlidir.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantar kavurma tarifinin ilk adımı uygulanır. Tek tek malzemeler sotelenecektir. İlk önce; tüm mantar kavurma malzemelerini alabilecek bir tencereye yeterince sıvı yağ dökülür ve kısık ateşte kızarmaya bırakılır. Sıvı yağ kızarma belirtileri gösterir göstermez; öncesinde dilimlenmiş olan soğanlar bu tencereye atılır ve kavurma işlemine başlanır. Kavrulmanın belirtisi olarak soğanlar pembeleşmeye başlayınca ve kokularını dışarı verince; öncesinde ufalanmış olan sarımsakların tencereye eklenmesiyle mantar kavurma tarifine devam edilir. Sarımsaklar da kavrulma belirtisi olarak renk değiştirince ve kokularını dışarı verince; limonlu suda dinlendirilip dilimlenmiş olan mantarlar da tencereye atılır. Mantarın da kavrulması için yeterli bir süre beklendikten sonra; mantar kavurma tarifinin sonraki adımına geçilir.
 • Mantar kavurma tarifinin bu adımda; baharatlar ve birkaç ufak aroma eklenecektir. İlk adımda elde edilen karışıma bir yemek kaşığı salça eklenir ve karıştırma eşliğinde bir süre kavrulması için beklenir. Salçadan sonra mantar kavurmanın tuzu da eklenir ve bir süre de bunun için karıştırılır. Son olarak karabiber de eklenip bir süre karıştırıldıktan sonra, mantar kavurmanın baharatları tamamlanmış olur. Ayrıca; eğer varsa kullanılmak istenen diğer baharatlar da rahatlıkla kullanılabilir. Baharatlar da tamamlandıktan sonra son olarak dilimlenmiş domatesler de tencereye atılır ve ilk adımda yapılan soteleme işlemine tabi tutulur. Domatesler zamanla su kaybedip renk değiştirince; mantar kavurmaya tencerenin yanmasına engel olacak kadar ılık su eklenir. Ardından ocak kısık ateşe alınır, te]]> Mantar Dolması https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-dolmasi.html Thu, 29 Nov 2018 08:11:11 +0000 Mantar dolması; yaprak sarması, biber dolması, vs. klasikleşmiş dolma tariflerinden sıkılanlar için harika bir seçim olacaktır. Hazırlanışı yönünden diğer dolma çeşitleriyle çok benzer olsa da; dolmalık malzeme olarak mantar Mantar dolması; yaprak sarması, biber dolması, vs. klasikleşmiş dolma tariflerinden sıkılanlar için harika bir seçim olacaktır. Hazırlanışı yönünden diğer dolma çeşitleriyle çok benzer olsa da; dolmalık malzeme olarak mantar kullanıldığı için, mantar dolmasının tadı son derece özgün ve bir o kadar da lezzetlidir. Hazırlanması ise en az diğer çeşitler kadar basittir. Yazının devamında da ilk defa deneyecekler için gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar dolması tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantar dolması için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 250-300 gram kıyma
 • 3 diş sarımsak
 • 2 kilo mantar
 • 250-300 gram kaşar peyniri
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • 2 adet soğan
Mantar Dolması
Mantar dolması tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra mantar dolması tarifine başlanabilir. Her dolma tarifinde olduğu gibi mantar dolmasında da; bir iç harç hazırlandıktan sonra ana malzemeye doldurulacak ve fırına verilerek istenen tarif elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantar dolması için uygun hale sokulması gereklidir. Mantar dolması tarifine başlamadan bir süre önce kıymanın buzdolabından çıkarılması ve açılması için beklenmesi gereklidir. diğer hazırlıklar ise mantar dolması tarifine başlamadan hemen önce yapılabilir. Üç diş sarımsak dövülerek veya rendelenerek toz haline getirilir. Ardından iki adet soğanınçöplerinden ayıklandıktan sonra yıkanması ve küp küp doğranması gereklidir. Son olarak; iki kilo mantar çöplerinden ve sap kısımlarından ayıklanarak yıkanmalıdır. Yıkanan bu mantarların üstteki kirli yüzeyi temizlenmeli ve alt kısımdan da içine harç doldurulabilecek şekilde oyulmalıdır. Kaşar peyniri de ileri aşamalarda mantar dolmalarının üzerine serpileceği için dilimlenmesi veya rende haline getirilmesi tavsiye edilir. Diğer malzemelerinde el altında tutulması yeterlidir. 
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantar dolması tarifinin ilk adımı uygulanır. Yani; malzemeler karıştırılacak ve mantar dolması harcı hazırlanacaktır. Bunun için; uygun bir kaba önceden açılmış kıyma konur. Ardından öncesinde küp küp doğranan soğanlar da kabın içine dökülür ve yoğurma işlemine başlanır. Soğan parçaları kıymayla iyice birleşince ve göz kararınca homojen olunca birer tutam tuz ve karabiber de mantar dolması harcına eklenir ve yoğurma işlemine devam edilir. Ayrıca; varsa eklenmek istenen diğer baharatlar da gönül rahatlığıyla mantar dolması harcına eklenebilir.
 • Mantar dolması harcı hazırlandıktan sonra sıra; bunların oyulmuş mantarlara doldurulmasına gelmiştir. Kabın içindeki harçtan uygun miktarda parçalar koparılır ve iç tarafı boş olan mantarlara doldurulur. Böylece mantar dolmasının pişmeden önceki hemen hemen son hali elde edilmiş olur. Tüm mantarların içi doldurulduktan sonra önceden yağlanmış bir fırın tepsisine dizilir ve mantar dolmaları fırına verilir. 
 • 10 dakika geçmeden mantar dolmaları fırından çıkarılır ve henüz sıcakken üzerlerine kaşar peyniri serpilir. Serpilen bu kaşar peyniri mantar dolmasının üzerinde eriyerek son derece güzel bir tat oluşturulacaktır. 
 • Kaşar peyniri de serpildikten sonra mantar dolması tamamen pişmek üzere tekrar fırına verilir ve piştikten sonra tabaklara alınarak servis edilir.
 • Mantar dolması tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.
]]> Kıymalı Mantar Sote https://www.mantarsote.gen.tr/kiymali-mantar-sote.html Thu, 29 Nov 2018 20:46:59 +0000 Kıymalı mantar sote; kıyma, mantar, vs. birçok bilindik malzemenin karıştırılmasıyla elde edilen; son derece lezzetli ve bir o kadar da lezzetli tipik sote yemeklerinden biridir. Gereken malzeme çeşitliliği biraz fazla olsa da; kıym Kıymalı mantar sote; kıyma, mantar, vs. birçok bilindik malzemenin karıştırılmasıyla elde edilen; son derece lezzetli ve bir o kadar da lezzetli tipik sote yemeklerinden biridir. Gereken malzeme çeşitliliği biraz fazla olsa da; kıymalı mantar soteye verilen tüm emeğin karşılığı kesinlikle alınmakta ve ikram edildiği sofrada hemen bir farklılık yaratmaktadır. Özellikle önemli misafirlere ve akşam yemeklerinde ev halkına farklı bir lezzet sunmak için çok iyi bir seçim olacaktır. Malzeme çeşitliliğine rağmen kıymalı mantar sotenin hazırlanışı son derece basittir. Yazının devamında da gerekli malzemeler listesi ve adım adım kıymalı mantar sote tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Kıymalı mantar sote için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 1 adet soğan
 • 200-250 gram kıyma
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • 2 adet yeşil sivri biber
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • Bir tutam kimyon
 • 2 adet domates
 • 2 diş sarımsak
 • 1 kilo mantar
 • Yarım demet maydanoz
Kıymalı Mantar SoteKıymalı mantar sote tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra kıymalı mantar sote tarifine başlanabilir. Her sote yemeğinde olduğu gibi kıymalı mantar sotede de; malzemeler sırayla kavrulup karıştırılacak ve sonunda istenen tat elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin kıymalı mantar sote için uygun hale sokulması gereklidir. Kıymanın tarife başlamadan bir süre öncesinden açılması için dışarıda bekletilmesi gereklidir. Diğer hazırlıklar ise kıymalı mantar sote tarifine başlamadan hemen önce yapılabilir. 1 kilo mantar saplarından ve gereksiz kısımlarından ayrıldıktan sonra güzelce yıkanır. Yıkanan bu mantarlar yeterince küçük parçalara dilimlenir. 1 adet soğanın çöpleri ayıklanmalı; ardından soğan yıkanmalı ve küp küp parçalara doğranmalıdır. Ardından 2 adet yeşil sivri biber de saplarından ayıklanarak uzunlamasına ikiye bölünmeli; ardından çekirdeklerinden ayıklanmalı ve ince ince dilimlenmelidir. 2 adet domates de tıpkı soğanlarda olduğu gibi çöplerinden ayıklanarak yıkanmalı, kabukları soyulmalı ve küp küp doğranmalıdır. Hemen ardından 2 diş sarımsak da dövülerek veya rendelenerek toz haline getirilmelidir. Son olarak yarım demet maydanoz da yıkanmalı ve sadece yaprakları kullanılacak şekilde ince ince dilimlenmelidir. 
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra kıymalı mantar sote tarifinin ilk adımı uygulanır. Yani; malzemeler sırayla sotelenmeye başlanır. İlk olarak tüm malzemelerin sığabileceği bir tavaya, tencereye, vs. kaba yeterince sıvı yağ dökülür ve ocakta kızarmaya bırakılır. Sıvı yağ kızarma belirtileri gösterir göstermez önceden açılması için dışarıda bekletilen kıyma tavaya atılır ve kavurma işlemine başlanır. Kıymanın çiğliğini kaybetmesine ve kavrulmasına yakın; küp küp doğranmış soğanların ve rendelenmiş sarımsakların tavaya atılmasıyla kıymalı mantar sote tarifine devam edilir. Kavrulma belirtisi olarak soğanlar pembeleşinceye ve sarımsaklar koyulaşıncaya kadar karıştırma eşliğinde bu işleme devam edilir. Yeterli bir süre beklendikten sonra öncesinde temizlenip dilimlenmiş olan mantarlar da tencereye atılır. Bir süre de bunların kavrulması beklenir. Mantarlar suyunu çekince de dilimlenmiş olan sivri biberler tencereye atılır ve renkleri koyulaşıncaya kadar da bunun için beklenir. Mantarlar için de yeterli bir süre beklendikten sonra; öncesinde küp küp doğranmış olan domatesler de tencereye atılır ve kavurma işlemine devam edilir.
 • Yukarıdaki adımla beraber kıymalı mantar sotenin tüm ana malzemeleri tamamlanmış olur. Geriye sadece baharatlar kalmıştır. Bunun için de ilk olarak tencereye salça eklenir ve bir süre karıştırılarak kavrulması beklenir. Salçadan sonra da birer tutam tuz, karabiber ve kimyon da sırası fark etmeksizin teker teker kıymalı mantar soteye eklenir ve her biri sininceye kadar karıştırılır]]> Kremalı Mantar Çorbası https://www.mantarsote.gen.tr/kremali-mantar-corbasi.html Fri, 30 Nov 2018 05:31:11 +0000 Kremalı mantar çorbası; ülkemizin hemen hemen her köşesinde sık sık pişirilen; diğer meşhur çorbalar kadar olmasa da artık klasikleşmiş olarak kabul edilebilecek bir çorba çeşididir. Özellikle akşam yemeklerinde pratik, zahme Kremalı mantar çorbası; ülkemizin hemen hemen her köşesinde sık sık pişirilen; diğer meşhur çorbalar kadar olmasa da artık klasikleşmiş olarak kabul edilebilecek bir çorba çeşididir. Özellikle akşam yemeklerinde pratik, zahmetli olmayan rutin bir ikramda bulunmak için idealdir. Hazırlaması da son derece basittir. İlk defa deneyeceklere yardımcı olmak adına; yazının devamında gerekli malzemeler listesi ve adım adım kremalı mantar çorbası tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Kremalı mantar çorbası için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 4 yemek kaşığı un
 • Yarım kilo mantar
 • Bir tutam tuz
 • 5 su bardağı su
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 100-150 gram krema
Kremalı Mantar ÇorbasıKremalı mantar çorbası tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra kremalı mantar çorbası tarifine başlanabilir. Her çorba tarifinde olduğu gibi kremalı mantar çorbasında da malzemeler uygun bir şekilde karıştırılıp kaynatılacak ve sonunda istenen tarif elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin kremalı mantar çorbası için uygun hale sokulması gereklidir. Yarım kilo mantar; saplarından ve gereksiz kısımlarından ayrıldıktan sonra yıkanır. Ardından yıkanan bu mantarlar küçük küp küp parçalara doğranır. Bu mantarlar ileri adımlarda tekrar kullanılmak üzere bir kenarda bekletilir. Ayrıca; kremalı mantar çorbasını hazırlamak üzere bir tencere; bunun haricinde de ufak bir tencere ile bir karıştırma kabı gerekli olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra kremalı mantar çorbası tarifinin ilk adımı uygulanır. Yani; mantarlar haşlanacaktır. Bunun için; hariçten temin edilen tencereye; ince ince dilimlenmiş olan mantarlar dökülür. Üzerine de hizasını çok az geçecek şekilde ılık su doldurulu ve ocakta haşlama işlemine başlanır. Burada su fokurdayıncaya kadar beklemek gereklidir. Zaten o süre içerisinde mantarlar yeterince haşlanacak ve yumuşayacaktır. Daha sonra bu mantarlar süzgeçten geçirilir ve sonradan kullanılmak üzere bir kenarda bekletilir.
 • Mantarlardan sonra diğer malzemeler ile kremalı mantar çorbası tarifine devam edilir. Bunun için de; kremalı mantar çorbası için ayrılan tencereye sıvı yağ dökülür ve ocakta kızarmaya bırakılır. Sıvı yağ kızarma belirtileri gösterir göstermez 4 yemek kaşığı un bu tencereye atılır ve kavurma işlemine başlanır. Kavrulma belirtisi olarak unun rengi değişip pembeleşinceye kadar karıştırma eşliğinde bu işleme devam edilir. Ardından 5 su bardağı su tencereye yavaş yavaş dökülerek bir süre de bu suyun kaynaması için beklenir.
 • Tenceredeki un-su karışımına; su kaynamaya başladıktan sonra ilk adımda haşlanmış olan mantarlar da dökülür ve karıştırma eşliğinde pişirmeye devam edilir. Böylece kremalı mantar çorbasının temeli elde edilmiş olur. 
 • Mantarlar tencerede pişerken; bir taraftan da kremalı mantar çorbasının sıradaki adımı uygulanabilir. Bu adımda; karışım için ayarlanan kapta 100-150 gram krema ile 1 çay bardağını geçmeyecek kadar süt karıştırılır ve iyice çırpılır. Bu karışım yeterince çırpılıp homojen bir hale sokulunca, tencerede pişmekte olan kremalı mantar çorbasına katılır ve pişirme işlemine devam edilir.
 • Tüm malzemeler eklendikten sonra pişirilmekte olan kremalı mantar çorbasına son olarak tuz da eklenir ve bir süre daha beklenir.
 • Son olarak tencere ocaktan alınır. Bir süre ılıması beklendikten sonra kremalı mantar çorbası kaselere dökülür. Eklenmek istenen baharatlar varsa eklenir. Yoksa sade olarak da servis edilebilir.
 • Kremalı mantar çorbası tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun. 
]]>
Mantar Soslu Makarna https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-soslu-makarna.html Sat, 01 Dec 2018 04:18:32 +0000 Mantar soslu makarna; herkes tarafından bilinen ve sık sık pişirilen sade makarnaya yaratıcı bir şekilde sos eklenmesiyle elde edilen, son derece özgün ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Sade makarnaya sos eklenerek elde edilen da Mantar soslu makarna; herkes tarafından bilinen ve sık sık pişirilen sade makarnaya yaratıcı bir şekilde sos eklenmesiyle elde edilen, son derece özgün ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Sade makarnaya sos eklenerek elde edilen daha onlarca tarif vardır. Fakat mantar soslu makarna; bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden biridir. En önemli avantajlarından biri ise; tamamen hamur işinden ibaret olan ve pek de faydalı bir besin olmayan sade makarnayı; epey besleyici bir tarife dönüştürmesidir. Tarifinin basitliğinden dolayı mantar soslu makarna; ev hanımları dışında yemek çeşitliliği konusunda pek zengin olmayan öğrenci evleri ile bekar evleri için de çok faydalı olacaktır. Yazının devamında da ilk defa deneyecekler için gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar soslu makarna tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.
>
Mantar soslu makarna için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 2 çay kaşığı un
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • Yarım paket makarna
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Yarım kilo mantar
 • 2 çay bardağı krema
Mantar Soslu MakarnaMantar soslu makarna tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra mantar soslu makarna tarifine başlanabilir. Her makarna tarifinde olduğu gibi makarna pişirilecek; ek olarak mantar sosu hazırlanacak ve sonunda istenen tarif elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantar soslu makarna için uygun hale sokulması gereklidir. Yarı kilo mantar saplarından ve gereksiz kısımlarından ayrıldıktan sonra güzelce yıkanmalı; ardından bu mantarlar küçük, mümkünse küp şeklinde parçalara dilimlenmelidir. Bu kesme, dilimleme hazırlığı dışında; mantar soslu makarna hazırlamak için bir tencere ve sos hazırlamak için başka bir kap da gerekli olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantar soslu makarna tarifinin ilk adımı uygulanır. Yani; makarna pişirilecektir. Herkesin bildiği gibi sade makarnanın hazırlanması; suda haşlama işleminden ibarettir. Zaten hazırlanmasıyla ilgili talimatlar da paketin üzerinde yazmaktadır. Bu talimatlara göre makarna hazırlanır ve mantar soslu makarna tarifinin sonraki adımına geçilir.
 • Bu adımda; hazırlanan makarnaya eklemek üzere mantar soslu makarnanın diğer malzemeleri kullanılarak sos elde edilecektir. Bunun için; öncesinde temin edilen kaba ilk olarak 2 yemek kaşığı sıvı yağ dökülür ve ocakta kızarmaya bırakılır. Sıvı yağ kızarma belirtileri gösterir göstermez önceden dilimlenmiş olan yarım kilo mantar bu kaba dökülür ve ilk kavurma işlemine başlanır. Kavrulma belirtisi olarak mantarlar su kaybedip ardından çekmeye başlayıncaya kadar karıştırma eşliğinde bu kavurma işlemi yapılır. Hemen ardından 2 çay kaşığı un da aynı kaba dökülür ve kavurma işlemine devam edilir. Un; kavrulma belirtisi olarak zamanla pembeleşecektir. Bu belirti görülüp karışım iyice özleşinceye kadar bir süre karıştırılır. Ardından 2 çay bardağı krema da aynı kaba dökülür ve aynı işlemlere tabi tutulur. Böylece mantar soslu makarna için gereken tüm temel malzemeler kullanılmış olur.
 • Mantar soslu makarna tarifinin bu adımında sosun baharatları eklenecektir. Yani; birer tutam tuz ve karabiber ile varsa eklenmek istenen diğer baharatlar sırayla kaba dökülür ve her biri için bir süre kavurma işlemine devam edilir. 
 • Artık mantar soslu makarna için gereken tüm malzemeler tamamlanmış; geriye iki kısmın birleştirilmesi kalmıştır. Bunun için de ilk adımda hazırlanan makarna sudan süzülür ve ardından hazırlanan mantar sosuyla karıştırılır. Bu karıştırma; makarnanın tenceresi, sosun kabı veya yeni bir tencerede yapılabilir. Karıştırılıp çatal, vs. gereç ile iyice harmanlandıktan sonra mantar soslu makarna istenen halini almış olur.
 • Biraz ılıması beklenen mantar soslu makarna tabaklara konur ve servis edilir.
 • Mantar soslu makarna tarifi tamamlanmışt]]> Mantar Nasıl Saklanır https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-nasil-saklanir.html Sat, 01 Dec 2018 05:39:31 +0000 Mantar nasıl saklanır, yılın her dönemi doğada bulunan mantarlar, aynı zamanda kültür mantarı olarak ta yetiştirilmektedir. Mantarları üreme döneminde ya da fazla toplandığında uygun koşullarda saklamak, mevsim d Mantar nasıl saklanır, yılın her dönemi doğada bulunan mantarlar, aynı zamanda kültür mantarı olarak ta yetiştirilmektedir. Mantarları üreme döneminde ya da fazla toplandığında uygun koşullarda saklamak, mevsim dışında tüketilmesini sağlar. Besinlerde bozulmayı engellemek için, mayalanma ve çürümeyi sağlayan bakterilerin uzaklaştırılması gerekir. Bu mantarlarda da geçerlidir. Uzun süreli koruma için, mantarların bünyesinde olan suyun alınması, 100 derecede kaynatarak steril yerlerde saklanması, tuzla steril ortam oluşturma gibi uygulamalar uzun süreli saklama şartları sunar.

  Mantar saklama koşulları

  Derin dondurma: Mantarın bu yöntemle saklanması için, öncelikle mantarın içindeki su buharlaştırma işleminden geçirilir. Hızlı bir şekilde soğutularak, cam ya da palstik saklama kaplarında derin donduruya konur. Bu şekilde mantarın saklanma süresi ortalama olarak 1 yıldır. Bu şekilde saklanma sırasında mantarın yağda kızartılarak, derin dondurucuya konulması tercih edilebilir. Ancak bu koşullarda yağlı olduğundan, dayanma süresi 3-4 ay kadar olur. Mantarın herhangi bir işlemden geçirilmeden dondurulması da tercih edilebilir. Ancak bünyesinde % 70-90 oranında su bulunduğundan, suyun dondurulması da gerekir. Bu maliyetli, enerji kaybına neden olan bir yöntemdir. Bu nedenle tavsiye edilmemektedir.

  Mantar Nasıl Saklanır

  Konserve yapma: Mantarlar bu yöntemde lastik contalı kavanozlara saklanır. Mantarların suyu buharlaştırıldıktan sonra, kapaklı kavaozlara doldurulur. Mantarların üstüne kaynatılan tuzlu su ilave edilir. Mantarın 2/3 oranında suyun kavanozun ağzından 2-3 cm aşağıya kadar doldurulması yeterlidir. Kavanozların ağzı kapatılarak, kavanozlar büyük bir kabın içine yerleştirilir. Bunların üzerini örtecek kadar su konur. S uyun içinde olan kavanozlar yaklaşık olarak 75 dakika kaynatılır. Bu sürede kavanozdaki fazla hava contadan dışarıya çıkar. Daha sonra kavanozlar dışarıya çıkrılarak soğutulur. Soğurken kavanozdaki hava soğuyarak, vakum etkisi yapacaktır. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Bu şekilde içeriye bakteri girişi engellenmiş olur. Bu yöntemle mantarlar bir yıl kadar saklanabilir.  Kavanozların kapaklarını açmak için yapılan işlemlerin tersini takip etmek gerekir. Çünkü kapağın açılması çok zor olur.

  Tuza yatırma: Bu şekilde mantarların saklanması değişik işlemlerle yapılabilir. Bunladan biri mantarların suyu buharlaştırıdıktan sonra, süzgeçte tutularak fazla suyu alınır. Bir kavanozun içine bir sıra mantar ve üzerini örtecek tuzlama tuzu konur. Bu işlem kavanoz dolana kadar yapılır. Kvanozun en üs kısmına tuz gelmelidir. Yaklaşık olarak 2 kg mantara 175 gr tuz kullanılır. Üzerine bastırsın diye bir ağırlık konur. Bunu serin bir yerde saklanmsı gerekir. Mantardaki kalan suyu tuz çekecek ve karışımda tuz ile sudan oluşan bir tabaka oluşacaktır. Bu sayede 1 kg mantardan, 0,4 litr kadar tuzlanmış mantar elde edilebilir. Bu yöntemde mantarları serin yerde tutarsanız, bir yıldan fazla saklanabilir. Bu yöntemi mantarı kuru olarak tuza yatırarak ta yapabilirsiniz.Mantarı ön işlemden geçirmeden hazırlanır. Tuzlanarak saklanmış olan mantarı bir gün önceden suda bekletmek gerekir. Bu sayede tuzu gider ve taze mantar gibi tüketilebilir. Suda bekleme süresi en az 10-15 saat olmalıdır. Gerekirse suyunu arada değiştirmelisiniz.

  Kurutma: Mantarı kurutarak tükettiğinizde tadı ve diğer özellikleri kaybolmaz. Bu sayede daha az yer kaplar. Mantarın kurutulmadan önce parazit ve larvalardan arındırılması gerekir. Yoksa kurutulurken bozulma olabilir. Kurutacağınız mantarı temizleyip, küçük parçalara kesin. Bu şekilde kurutulan mantarları ağzı sızdırmayan bir kapta saklarsanız, tadını korur. Serin yerde bir  kaç yıl bu şekilde saklanabilir. Bunları pişirirken suyunun yeniden kazandırılması gerekir. Bunun için bir kaba koyduğunuz mantarları suda bekletmeniz gerekir. Mantarı bu şekilde]]> Mantar Yemeği https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-yemegi.html Sun, 02 Dec 2018 02:34:24 +0000 Mantar yemeği; hazırlanış yönünden patates yemeği, türlü, vs. birçok sulu yemek tarifine benzeyen; fakat ana malzeme olarak kullanılan mantardan dolayı epey özgün bir tada sahip olan güzel tariflerden biridir. Özellikle mantar se Mantar yemeği; hazırlanış yönünden patates yemeği, türlü, vs. birçok sulu yemek tarifine benzeyen; fakat ana malzeme olarak kullanılan mantardan dolayı epey özgün bir tada sahip olan güzel tariflerden biridir. Özellikle mantar sevenler için bire bir olan mantar yemeği; akşam yemeklerinde bir farklılık yapmak isteyen ev hanımları adına çok iyi bir seçim olacaktır. Aşağıda da gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar yemeği tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.


Mantar yemeği için gerekli malzemeler(3-5 kişilik):
 • 2 adet soğan
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Bir tutam tuz
 • Yarım kilo mantar
 • Bir tutam pul biber
 • 2 adet domates
 • 4 adet yeşil sivri biber
 • Yarım tatlı kaşığı kekik
Mantar Yemeği
Mantar yemeği tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra mantar yemeği tarifine başlanabilir. Her yemek tarifinde olduğu gibi mantar yemeğinde de; malzemeler sırasında göre kavrulacak, karıştırılacak ve sonunda servis etmek üzere hazırlanacaktır.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantar yemeği için uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için; iki adet soğan çöplerinden ayıklanır, kabukları soyulur ve güzelce yıkanır. Yıkandıktan sonra da küp küp parçalara dilimlenir. Aynı şekilde yeşil biberler de saplarından ayıklanarak yıkanır. İkiye ayrılarak çekirdeklerinden ayıklanır ve sonrasında ince ince dilimlenir. Domatesler de çöplerinden ayıklanarak yıkandıktan ve küp küp doğrandıktan sonra; yarım kilo mantar da saplarından ve çöplerinde ayrılı, iyice yıkanır ve en az iki olmak kaydıyla istenen sayıda ve küçüklükte parçaya dilimlenir. Diğer malzemelerin de hazırda bulundurulması yeterlidir.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantar yemeği tarifine başlanabilir. İlk olarak mantarlar pişirilecektir. Yeterince büyük tencereye dilimlenmiş olan tüm mantarlar dökülür ve üzerine de mantarların hizasını çok az geçecek şekilde su konur. Ardından bu mantar-su karışımı ocakta pişmeye bırakılır. Pişme işleminin 15-20 dakika sürmesi yeterlidir. Yeterince yumuşayan mantarlar daha sonra sudan süzülerek tekrar kullanılmak üzere bir kenarda bekletilir. 
 • Mantarlar piştikten sonra soğanlarla mantar yemeği tarifine devam edilir. Tüm malzemeleri karıştırmaya uygun bir tavaya zeytinyağı dökülür ve ocakta kızarmaya bırakır. Zeytinyağı kızarma belirtileri gösterir göstermez, küp küp doğranmış soğanlar bu tavaya atılır ve kavurma işlemine başlanır. Soğanlar kavurma belirtisi olarak kokularını dışarı verince ve renkleri pembeleşmeye başlayınca; mantar yemeği tarifinin diğer malzemeleri eklenecektir.
 • Soğanların yanına öncelikle pişmiş mantarlar dökülür ve aynı kavurma işlemine tabi tutulur. Mantarlar da su kaybedip şekil değiştirinceye kadar bu işleme devam edilir. Ardından tuz, kekik ve pul biber; yani mantar yemeğinin baharatları da bu tencereye eklenir. Baharatların hepsi aynı anda  eklenerek de mantar yemeğine devam edebilir. Fakat sırası fark etmeksizin tek tek eklenmeleri ve aralarında bir süre beklenmesi tavsiye edilir. Ayrıca; varsa eklenmek istenen diğer baharatlar da rahatlıkla eklenebilir.
 • Baharatlardan sonra dilimlenmiş olan yeşil biberler de tencereye atılır ve karıştırma eşliğinde kavrulur. Yeşil biberler de büzülünceye ve renkleri değişinceye kadar bu işleme devam edildikten sonra; öncesinde dilimlenmiş olan domatesler de tencereye atılır ve mantar yemeği için gerkeen tüm malzemeler kullanılmış olur. Domatesler suyunu kaybedip renk değiştirinceye kadar bu işleme devam edildikten sonra; mantar yemeği ocaktan alınır ve biraz ılıması beklenir.
 • Kısa bir süre beklendikten sonra mantar yemeği tabaklara konur ve servis edilir.
 • Mantar yemeği tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.
]]> Mantar Çorbası https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-corbasi.html Mon, 03 Dec 2018 01:39:37 +0000 Mantar çorbası; geleneksel çorbalardan farklı biz lezzet denemek isteyenler için ideal bir tariftir. Yazının devamında da; gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar çorbasının hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin. Mantar çorbası; geleneksel çorbalardan farklı biz lezzet denemek isteyenler için ideal bir tariftir. Yazının devamında da; gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar çorbasının hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantar çorbası için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 1 adet soğan
 • 1 litre su
 • Bir tutam kırmızı biber
 • 8 adet kültür mantarı
 • Bir tutam tuz
 • Tereyağı
 • 1 su bardağı süt
 • 1 tutam karabiber
 • 3 yemek kaşığı un
 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
Mantar ÇorbasıMantar çorbası tarifini hazırlanışı:
 • Her çorba tarifinde olduğu gibi mantar çorbasında da malzemeler uygun bir şekilde karıştırıp kaynatılacak ve sonunda istenen tarif elde edilecektir. Fakat böyle iki basit adımdan ibaret gözüken tarifin detaylarını da incelemek faydalı olacaktır.
 • Öncelikle bir adet soğan çöplerinden ayıklanır ve güzelce yıkanır, küp şeklinde parçalara dilimlenir. Soğandan sonra aynı şekilde mantarlar da gereksiz kısımlarından ayrılır, iyice yıkanır ve küp küp parçalara doğranır. Ayrıca bir hatırlatma olarak; bir litre su kesinlikle oda sıcaklığındayken kullanılmalıdır. 
 • Hazırlıklardan sonra mantar çorbası tarifinin ilk adımı uygulanır. Tencereye sıvı yağ dökülür ve kızartma işlemine başlanır. Tüm mantar çorbası tarifi boyunca bu yağ kullanılacağı için; çok kızarması için beklemeye gerek yoktur. İlk belirtileri görülür görülmez; küp küp doğranmış olan soğanlar da sıvı yağın bulunduğu tencere atılır ve kavurma işlemine başlanır. Kavrulmaya başlayan soğanlar zamanla pembeleşecektir. İlk belirtiler görüldükten sonra mantar dilimlerinin eklenmesiyle mantar çorbası tarifine devam edilir. Mantarlar da eklendikten sonra karıştırma eşliğinde soğanla aynı işlemlere tabi tutulur. Mantarların kavrulma belirtisi de sularını dışarı vermeleri ve şekillerinin değişmesi olacaktır. Mantarlar kavrulduktan sonra mantar çorbası tarifinin sonraki aşamasına geçilebilir. 
 • Mantar çorbası tarifinin bu adımında; kavrulmuş olan soğan-mantar karışımına un da eklenir ve bir süre daha karıştırma eşliğinde kavrulur. Un da yeterince kavrulup mantar çorbası karışımıyla özleştikten sonra; bir tutam karabiber de mantar çorbası karışımına eklenir ve birkaç tur karıştırılır. Karabiber de eklendikten sonra oda sıcaklığında bulunan bir litre su tencereye boca edilir ve ocağın altı biraz açılarak kavurma işleminden kaynatma işlemine geçilir. Su kaynayıp fokurdamaya başlayıncaya kadar karıştırma eşliğinde mantar çorbasının başında beklenir. Su kaynamaya başlar başlamaz  süt de mantar çorbasına eklenir ve aynı işleme devam edilir. Sütün sıcaklığı mantar çorbasıyla eşitleninceye ve iyice özleşinceye kadar 5 dakika daha kaynatma yapılır. 
 • Artık mantar çorbasının servisten önceki son hali hazırlanmış, birkaç küçük detay kalmıştır. Tekrar fokurdamaya başlayan mantar çorbasına tuz da ekilir ve tencerenin kapağı kapatılarak mantar çorbası kısık ateşte 15 dakika kadar pişmeye bırakılır. Piştikten sonra; sos hazırlamak üzere küçük bir tavada ilk olarak tereyağı eritilir. Eriyen bu tereyağında pul biber de bir süre kavrulur.
 • Pişme tamamlandıktan sonra mantar çorbası tabaklara konur. Tabakların her birine eşit dağılacak şekilde pul biber sosu üzerlerinde gezdirilir. Sonrasında da servis edilir.
 • Mantar çorbası tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.
]]>
Mantar Güveç https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-guvec.html Mon, 03 Dec 2018 10:37:30 +0000 Mantar güveç, mutfaklarda kolayca hazırlanan hem sağlıklı hem de en kolay tariflerden biridir. Mantar sevenler için mantar güveç en leziz yemeklerin başında yer alır. Özellikle az miktarda pilav yaparak kaselere yerleştirdiğini Mantar güveç, mutfaklarda kolayca hazırlanan hem sağlıklı hem de en kolay tariflerden biridir. Mantar sevenler için mantar güveç en leziz yemeklerin başında yer alır. Özellikle az miktarda pilav yaparak kaselere yerleştirdiğiniz pilavı tabağa ters çevirin ve yanına da mantar güveçten koyarak servis edin. Misafirleriniz ve aileniz bu mükemmel yemeğe doyamayacak. Bu yazımızda mantarın faydalarına da değinerek bu yemeği sofralarınızda mutlaka bulundurmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Mantar protein ve demir bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Ayrıca mantar, A,B,D,P ve K vitaminleri ile birlikte bol miktarda kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır içermektedir. Mantar içerdiği protein nedeniyle ete eş değer bir besindir. Özellikle et sevmeyenler ve et alamayanlar için mantar güveç seçeneği oldukça uygundur. Mantar bağışıklık sistemini güçlendirmede ve vücudu hastalıklara karşı korumada çok faydalıdır. Vücudu kuvvetlendiren mantar, göz sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Bedensel ve zihinsel gelişime de katkı sağlar. Mantar yorgunluğu ve bitkinliği gidermeye yarar. Mantar içerdiği demir nedeniyle kansızlığa da çok faydalıdır. Mantarın vücuda ve sağlığa faydalarından en önemlisi ise kandaki kolesterol oranını düşürerek, kalp ve damar ile ilgili rahatsızlıklara karşı koruyucu bir etki göstermesidir. Mantarın bu kadar büyük faydaları var iken sanırım sofralarımızda da önemle yer alması gerekmektedir. İşte sizlere kolayca hazırlayabileceğiniz ve faydalarını görebileceğiniz mantar güveç tarifi.

Malzemeler
 • 1 paket mantar (marketlerde kolayca bulabilirsiniz)
 • 2 adet domates
 • 2 biber
 • 3-4 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı tere yağ
 • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
 • tuz
 • karabiber
Hazırlanışı
Kolayca hazırlayabileceğiniz lezzetli bir tarif olan mantar güveç yapımına başlayalım. Öncelikle isterseniz güveçte, isterseniz de derin bir tavada yapabileceğiniz mantarları doğrayın. Tere yağını eritin ve içine istediğiniz şekilde doğradığınız soğanlar, biberleri ve sarımsağı ekleyin. Biraz kavurduktan sonra mantarları da ilave edin. Birkaç dakika kavurmak yeterli olacaktır. Son olarak da küp küp doğradığınız domatesleri ekleyerek mantar güveci pişmeye bırakın. Tuz ve karabiberi de ilave etmeyi ihmal etmeyin. Dilerseniz pişen mantar güveç üzerine bir miktar kaşar peynir de ekleyerek erimesini bekleyebilirsiniz. Benim sizlere tavsiyem mantar güveci çok fazla pişirmekten kaçınmanızdır. Çünkü mantarları çok fazla öldürmek proteinlerinde kaybolmasına neden olur. Bu nedenle hafifçe pişirmeniz yeterli olacaktır. Mantarları çok küçükte doğramayın. Mantar sıcağı görünce çabucak eriyip küçülecektir. Afiyet olsun.

Mantar Güveç
Kolayca hazırlayabileceğiniz mantar güveç tarifini tabağınıza bir miktar pilavla koyarak sunuma hazırlayabilirsiniz. Pilavın üzerine ve yemeğin üzerine de birkaç maydanoz yaprağı ile süsleme yaparak farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Özel misafirler için bile hazırlayabileceğiniz bu mükemmel lezzet sayesinde sizden istenecek tarifler kazanabilirsiniz. Hem sağlık açısından hem de lezzet açısından mutlaka denemeniz gereken mantar güveç, et yemekleri kadar lezzetli olacaktır. Ayrıca sindirim açısından da oldukça faydalı bir yemektir. Fakat sizlere tek uyarımız mantarı romatizma rahatsızlığı bulunanların tüketmekten kaçınmasıdır. Özellikle büyüme ve gelişme çağında çocuğu bulunan annelerin bu tarifi mutlaka sofralarına koymaları gerekmektedir. Mantar büyüme ve gelişmeye yardımcı olan en önemli maddeleri içermektedir.
]]>
Mantarlı Köfte https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-kofte.html Tue, 04 Dec 2018 05:35:48 +0000 Mantarlı köfte; zengin ve geniş Türk mutfağında, farklı malzemeler ve farklı tatlar kullanılarak elde edilen sayısız köfte tariflerinden sadece biridir. Herkesçe bilinen normal köfte, İzmir köfte, İnegöl köfte, vs. sayısız a Mantarlı köfte; zengin ve geniş Türk mutfağında, farklı malzemeler ve farklı tatlar kullanılarak elde edilen sayısız köfte tariflerinden sadece biridir. Herkesçe bilinen normal köfte, İzmir köfte, İnegöl köfte, vs. sayısız alternatif köfte tariflerinin yanında; mantarlı köfte tarifi daha az bilinen ve daha az tercih edilen bir çeşittir. Fakat böyle olmasının tarifin çok zahmetli olması, malzemelerin çok şatafatlı olması gibi sebeplerle kesinlikle alakası yoktur. Tarifi uygulamak son derece basittir ve gereken malzemeler de son derece kolay bulunur cinstendir.  Mantarlı köfte tarifinin sönük kalmasının başlıca sebebi olarak ise; diğer köfte çeşitlerinin daha klasikleşmiş ve daha yöreselleşmiş bir hal alması gösterilebilir. Farklı bir tat olması adına mantarlı köfte hazırlamak isteyenler için; yazının devamında adım adım mantarlı köftenin hazırlanışı ve bu tarif için gereken malzemeler yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantarlı köfte için gerekli malzemeler:
 • 1 adet soğan
 • 2 dilim ekmek
 • Tuz
 • Karabiber
 • 2 çay kaşığı kimyon
 • Yarım kilo kıyma
 • 4-5 adet yeşil biber
 • 1,5-2 su bardağı su
 • 12-13 adet mantar
 • 3-4 dilim kaşar peyniri
 • 4-5 tatlı kaşığı salça
Mantarlı Köfte
Mantarlı köfte tarifinin hazırlanışı:
 • Mantarlı köfte tarifine başlamadan önce ilk olarak malzemelerin birtakım hazırlıklardan geçirilmesi ve mantarlı köfte hazırlamak için uygun hale sokulması gereklidir. Her köfte tarifinde olduğu gibi mantarlı köftede de ilk olarak kıyma yoğurulacaktır. Bunun için yarım kilo kıyma mutlaka yoğurmaya uygun bir durumda olmalıdır. Ayrıca soğan da kesilmeli ve mantarlı köfte harcı için uygun küçüklükte parçalara ayrılmalıdır. Soğanlar dışında yeşil biber ve mantarların da şimdiden kesilmesi ve ince ince parçalara kıyılması faydalı olacaktır. Kaşar peyniri de eğer çok büyük parçalar halindeyse tercihe bağlı olarak daha küçük parçalara kesilebilir. Son olarak; tabi ki 2 dilim ekmek de mantarlı köfte harcında kullanmak üzere ufalanmalıdır. Mantarlı köfte malzemeleri üzerinde bu hazırlıklar yapıldıktan sonra; kullanılacak gereçler adına bir adet tava, mantarlı köfteyi yoğurmak için bir kap, bir adet fırın ve bir adet fırın tepsisinin hazır edilmesi tarifin daha hızlı hazırlanmasını sağlayacaktır. 
 • Yukarıdaki hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantarlı köfte tarifine başlanabilir. Tahmin edileceği üzere ilk önce mantarlı köfte harcı hazırlanacaktır. Önceden temin edilmiş olan yoğurma kabına dilimlenmiş olan soğan, yarım kilo kıyma ve ufalanmış ekmek için atılır. Bu üç malzeme göz kararıyla birbirine karışıp homojen ve tek bir harç oluşturuncaya kadar yoğurma işlemine devam edilir. Harç yeterince karıştıktan sonra; sırası fark etmeksizin tuz, kimyon ve karabiber de yoğurma kabına eklenir ve son eklenen baharatlar harca iyice yedirilinceye kadar yoğurma işlemine devam edilir. Bu işlem de tamamlandığında mantarlı köfte harcı hazırlanmış olacaktır.
 • Mantarlı köfte harcı yukarıda anlatıldığı gibi hazırlandıktan sonra sıra köftelerin elde edilmesinde gelmiştir. Bu adımda yapılacaklar neredeyse tamamen isteğe bağlıdır. Mantarlı köfte harcından uygun büyüklükte parçalar koparılacak ve istenen şekil verilerek mantarlı köfte taneleri elde edilecektir. Yani isteyen standart köfte şekli verebilir, isteyen top top köfteler yoğurabilir, isteyen kare şeklinde bile mantarlı köfteler elde edebilir.
 • Mantarlı köfteler elde edildikten sonra; tarifte pişirme ve kızartma aşamalarına geçilebilir. İlk olarak; kızartma işlemi için temin edilmiş tava kullanılacaktır. Çünkü; mantarlı köftelerin diğer malzemelerle beraber pişebilmesi ve uygun kıvamda olabilmesi için öncesinde hafifçe kızartılmaları gereklidir. Bu amaçla; yoğrulup şekil verilen mantarlı köfteler yağlanmış tavaya dizilir ve ocağa konarak kızartma işlemine başlanır. Yalnız bu aşamada kızartma işlemi çok kısa olmalıdır. Tahmini]]> Mantarlı Tavuk https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-tavuk.html Wed, 05 Dec 2018 02:17:58 +0000 Mantarlı tavuk; sürekli yapılan tavuk yemeklerinde farklı bir tat eklemek, farklı bir lezzet denemek isteyenler için çok uygun bir tariftir. Herkesçe bilinen sade pişmiş tavuğa; domates, biber ve en önemlisi olan mantar aromasının Mantarlı tavuk; sürekli yapılan tavuk yemeklerinde farklı bir tat eklemek, farklı bir lezzet denemek isteyenler için çok uygun bir tariftir. Herkesçe bilinen sade pişmiş tavuğa; domates, biber ve en önemlisi olan mantar aromasının eklenmesiyle elde edilen bu tarif, özellikle mantarı çok sevenler için bir kere denendikten sonra mutlaka vazgeçilmez olacaktır. Mantarlı tavuk tarifinin başlıca dezavantajı olarak ise; her türlü tavuk tarifinde olduğu gibi hazırlamasının biraz uzun ve zahmetli olması gösterilebilir. Fakat; temel düzeyde mutfak bilgisi olanlar bile mantarlı tavuk hazırlamakta kesinlikle zorlanmayacaktır. Yazının devamında da; özellikle ilk defa deneyecekler için adım adım mantarlı tavuk tarifinin uygulanışı ve gereken malzemeler yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantarlı tavuk için gerekli malzemeler:
 • Yarım kilo tavuk (kuşbaşı)
 • 2 çay bardağı kaşar peyniri (rendelenmiş)
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 1 diş sarımsak
 • 350-400 gram mantar
 • 3 adet domates
 • 2 adet sivri biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 2 tatlı kaşığı soya sosu
Mantarlı Tavuk
Mantarlı tavuk tarifinin hazırlanışı:
 • Mantarlı tavuk tarifine başlamadan önce bazı hazırlıklarım yapılması ve malzemelerin mantarlı tavuk tarifi için uygun bir duruma getirilmesi gereklidir. Öncelikle; mantarlı tavuk tarifi tamamen tavada kızartma ve soteleme işlemlerinden ibaret olduğu için, sebzelerin dilimlenmesi ve kavurmaya uygun küçüklükte parçalara ayrılması gereklidir. Bu amaçla; 1 diş sarımsak iyice ezilerek toz haline getirilir. Ardından 3 adet domates güzelce yıkanarak ve kabukları soyularak dilimlenir ve küp şeklinde mümkün olduğunca küçük parçalara ayrılır. Aynı şekilde 2 adet sivri biber de güzelce temizlenir ve küp küp doğranır. En önemli kısım olarak; mantarların epey özenli ve sabırlı bir şekilde ince ince kıyılması ve rahatça kavrulabileceği küçüklükte parçalara ayrılması gereklidir. Malzemeler üzerinde bu hazırlıklar yapıldıktan sonra; kavurma işlemi için uygun bir tavanın ve pişirme işlemi için de fırın kabıyla bir fırının şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır.
 • Yukarıdaki hazırlıklar yapıldıktan sonra mantarlı tavuk tarifine başlanabilir. İlk olarak kuşbaşı olarak hazırlanan tavuklar kavrulacaktır. Bunun için; kızartma işlemi için temin edilen kuru tavaya yarım kilo kuşbaşı tavuk konur ve ocakta kavurma işlemine başlanır. Kavurma işlemi sırasında tavuklar suyunu salacak; bu da mantarlı tavuk tarifi için yeterli olacaktır. Tavuklar iyice suyunu salıp istenen duruma geldikten sonra; önceden hazırlanmış olan 2 tatlı kaşığı soya sosu da tavaya dökülür. Soya sosunun göz kararınca tavanın her köşesine eşit dağılmasına dikkat edilmelidir. Tavada bulunan tavuk-soya sosu karışımı yeterince karıştırılıp kavrulduktan sonra (10-15 dakika yeterli olacaktır); mantarlı tavuk tarfinde sıra bir diğer temel malzemenin; mantarın eklenmesine gelmiştir. Önceden ince ince kıyılmış olan mantarlar, tavaya eşit şekilde dökülür ve aynı kavurma işlemine devam edilir. Hemen hemen aynı süre boyunca beklemek de mantarların kavrulabilmesi için yeterli olacaktır. Bu aşamada tavukların ve mantarların iyice karışması ve elden geldiğince homojen bir hale sokulması çok önemlidir. Çünkü bu kısım, mantarlı tavuğun temel kısmıdır ve diğer sebzeler, soslar bu karışımın üzerine eklenecektir.
 • Mantarlı tavuk tarifinde sıra sebzelerin eklenmesine gelmiştir. Bu doğrultuda; dilimlenmiş olan 3 adet patates eşit dağılacak şekilde tavaya dökülür ve kavurma işlemine devam edilir. 2 dakika kadar domatesler için beklendikten sonra; dilimlenmiş olan yeşil biberler de aynı şekilde tavaya dökülür ve 2 dakika daha beklenir. Hemen ardından ezilip toz haline getirilen 1 diş sarımsak da eşit şekilde tavaya serpilir ve yine 1-2 dakika daha kavurma işlemine devam edilir. Son olarak istenen miktarda karabiber de eklenip tüm eklenenlerle beraber yeterince]]> Kaşarlı Mantar https://www.mantarsote.gen.tr/kasarli-mantar.html Wed, 05 Dec 2018 12:14:10 +0000 Kaşarlı mantar; hem pratik, hem de özgün ve zor bulunacak bir tarif elde etmek isteyenler için tam isabet olacak nitelikte bir tariftir. Kaşarlı mantarın özgün olmasının başlıca nedeni, kaşar peyniri ile veya mantar ile yapılan o Kaşarlı mantar; hem pratik, hem de özgün ve zor bulunacak bir tarif elde etmek isteyenler için tam isabet olacak nitelikte bir tariftir. Kaşarlı mantarın özgün olmasının başlıca nedeni, kaşar peyniri ile veya mantar ile yapılan onlarca yemek bilinmesine rağmen; Türk mutfağında kaşar ve mantarın bir arada bulunduğu pek fazla tarif olmamasıdır. Pratik olmasının başlıca sebebi olarak ise; tarifin adeta bir dolma hazırlar gibi; harç hazırlayıp mantarların içini doldurmaktan ibaret olmasıdır. Bu yüzden; temel düzeyde mutfak bilgisi olanlar dahi kaşarlı mantar tarifini hazırlamakta kesinlikle herhangi bir zorluk çekmeyecektir.  Aşağıda da ilk defa deneyecekler için kaşarlı mantar tarifinin adım adım uygulanışı ve gerekli malzemeler yazılmıştır. Kolay gelsin.

Kaşarlı mantar için gerekli malzemeler:
 • 8-10 adet mantar
 • 1 tutam dereotu
 • 1 çay bardağı kaşar peyniri (rendelenmiş)
 • Yeterli miktarda tuz
 • 1 adet kırmızı biber
NOT: Yukarıda verilen malzeme miktarları 3-5 kişilik standart servise göre ayarlanmıştır. Farklı sayıda servis yapacak olanların malzeme miktarlarını bununla orantılı olarak ayarlamaları gereklidir.

Kaşarlı Mantar
Kaşarlı mantar tarifinin hazırlanışı:
 • Kaşarlı mantar tarifinin hazırlanması son derece basit ve pratik birkaç adımdan ibarettir. Ama tarife başlamadan önce birtakım hazırlıkların yapılması ve malzemelerin kaşarlı mantar tarifine uygun bir hale sokulması gereklidir. Öncelikle; mantarlar iyice ve özenle yıkanıp temizlenmeli ve  saplarından ayrılmalıdır. Mantarlar; tahmin edileceği üzere kaşarlı mantar tarifinin temel malzemesi niteliğinde olduğu için temizlik konusunda mutlaka yeterince özenli davranılmalıdır. Aksi takdirde; elde edilen kaşarlı mantar istenen tatta olmayacaktır. Aynı şekilde 1 adet kırmızı biber de yıkanmalı ve ince ince kesilerek pişirme işlemine uygun küp parçalar haline getirilmelidir. Malzemeler haricinde karışım işlemi için uygun bir kap, bir fırın tepsisi ile fırının da şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır.
 • Yukarıdaki hazırlıklar yapıldıktan sonra kaşarlı mantar tarifine başlanabilir. İlk olarak temizlenmiş olan mantarlar öncesinde ayarlanan fırın tepsisine dizilir  ve üzerlerine hafifçe tuz serpilir. Bu kısımda kaşarlı mantar için gereken temel kısım tamamlanmıştır. Kaşarlı mantar için gereken diğer bölümler için, tarifin sonraki aşamalarına geçilebilir.
 • Kaşarlı mantar tarifinin bu aşamasında; pişirmeye eklenecek diğer malzemeler hazır hale getirilecektir. Bu doğrultuda; karıştırma işlemi için temin edilen kabın içerisine doğranmış olan kırmızı biberler dökülür. Hemen ardından 1 çay bardağı kaşar peyniri ve 1 tutam dereotu da eklenir ve bir kaşık, vs. gereç yardımıyla göz kararınca karıştırılır. Zaten tüm malzemeler katı olduğundan karışımın kabaca homojen olması yeterlidir. 
 • Kapta hazırlanan bu karışım; tepside bulunan mantarların içine konacaktır. Hazırlık aşamasında sapları koparılan mantarların içinde bir boşluk oluştuğu fark edilmiştir. İşte oluşan bu boşluk; kaşarlı mantar tarifinin diğer aromalarını eklemek için kullanılacaktır. Dereotu-biber-kaşar karışımı mantarların bu oyuklarına güzelce yerleştirilir. Böylece kaşarlı mantar tarifi için gerekli kaba kısım elde edilmiş olur. Sırada sadece bunun pişirilmesi vardır. 
 • Kaşarlı mantarın pişirilmesi için de hiçbir ek işlem yapılmadan; içinde karışım bulunan tepsideki mantarlar fırına verilir. Fırında kaşarlı mantar malzemeleri iyice pişip özleşinceye kadar yeterli süre beklenir. Bu aşama epey önemlidir, çünkü fırında yeterince bekletilmemesi halinde kaşarlı mantar malzemeleri tam olarak pişmeyebilir, birbiriyle karışmayabilir, vs. tarifin tadını bozacak birçok duruma girebilir. Daha sonra fırından alınan kaşarlı mantarlar biraz ılıdıktan sonra servis edilebilir. 
 • Kaşarlı mantar tarifi tamamlanmıştır. Afiyet olsun.
]]>
Mantarlı Tavuk Sote https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-tavuk-sote.html Wed, 05 Dec 2018 13:19:29 +0000 Mantarlı tavuk sote; mutfağımızda bulunan sayısız tavuk tariflerinden birçok yönüyle ayrılan, son derece leziz ve bir o kadar da özgün bir tariftir. Mantarlı tavuk sote tarifinin bu kadar özgün olmasının başlıca sebebi; diğer Mantarlı tavuk sote; mutfağımızda bulunan sayısız tavuk tariflerinden birçok yönüyle ayrılan, son derece leziz ve bir o kadar da özgün bir tariftir. Mantarlı tavuk sote tarifinin bu kadar özgün olmasının başlıca sebebi; diğer birçok tarifin aksine mantar aromasının kullanılması ve bu aromanın mantarlı tavuk soteye ayrı bir tat katmasıdır. Yani; özellikle akşam yemeklerin ev halkına çok lezzetli bir sürpriz yapmak isteyen ev hanımları için mükemmel bir tariftir. Mantarlı tavuk sotenin tek dezavantajı ise; gereken malzeme sayısının biraz fazla olması ve tarifin biraz uzun sürmesidir. Fakat tarif sonunda elde edilen lezzetle oranlanırsa; verilen emeğin sonuna kadar değer bir durum mevcuttur. Yazının devamında da bu güzel tarifi ilk defa deneyeceklere rehberlik olması adına; mantarlı tavuk sote tarifinin adım adım hazırlanışı ve gerekli malzemeler ayrıntılı bir şekilde yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantarlı tavuk sote için gerekli malzemeler:
 • 250-300 gram mantar
 • 1 adet soğan
 • Yarım kilo tavuk
 • 2 adet domates
 • 2 adet yeşil biber
 • Bir tutam pul biber
 • Bir tutam karabiber
 • 2 adet kırmızı biber
 • 4 diş sarımsak
 • Bir tutam tuz
Mantarlı Tavuk Sote
Mantarlı tavuk sote tarifinin hazırlanışı:
 • Mantarlı tavuk sote, her soteli yemekte olduğu gibi malzemelerin belirli bir sıraya göre tavada karıştırılması ve kızartılarak tarifin elde edilmesinden ibarettir. Fakat buna başlamadan önce bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantarlı tavuk sote tarifi için uygun bir hale sokulması gereklidir. Öncelikle; tarif için alınmış olan yarım kilo tavuk, kuşbaşı şeklinde doğranmalıdır. Bunu evde yapma imkanı olmaması halinde, kasaplardan direkt olarak kuşbaşı doğranmış tavuk alınması tavsiye edilir. Aynı şekilde mantarların da iyice yıkanması, yıkandıktan sonra saplarının ayrılarak güzelce yıkanması gereklidir. Mantar; mantarlı tavuk sote tarifinin önemli bir aroması olduğundan, temizliği ve soyulması konusunda yeterince özenli davranılmalıdır. Aksi halde mantarlı tavuk sote istenen tatta olmayabilir. Yıkanan ve sapları ayıklanan mantarların hemen ardından soteleme işlemine uygun olacak küçüklükte parçalara kesilmesi ve dilimlenmesi gereklidir. 2 adet kırmızı biber de yine yıkanır, saplarından ayrılı ve küp küp doğranır. Aynı şekilde 2 adet domatesin de güzelce yıkanması, kabuklarının soyulması ve soteleme işlemi için küp küp parçalara doğranması lazımdır. Hemen ardından 2 adet yeşil biber de yıkanır, sapları ayıklanır ve tavada kızartmak üzere küp küp parçalar şeklinde dilimlenir. Bir adet soğan da güzelce yıkanıp, temizlenip küp küp doğrandıktan sonra son olarak; 4 diş sarımsak da ezilerek, küçük küçük dilimlenerek veya rendelenerek soteleme işlemi sırasında tavanın her yerine eşit dağıtılabilecek şekilde parçalara ayrılır. Malzemeler bu şekilde hazırlandıktan sonra, sıraları geldiğinde kullanılmak üzere bir kenarda bekletilir. Ayrıca bunların haricinde; sote yapmak için bir tava ile karıştırmak için de kaşık, vs. bir tahta gerecin şimdiden hazır edilmesi mantarlı tavuk sote tarifinin daha hızlı uygulanmasını sağlayacaktır.
 • Yukarıdaki hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantarlı tavuk sote tarifine başlanabilir. İlk adımda söylendiği gibi; malzemeler uygun sırayla tavaya atılacak ve kızartılacaktır. Bunun için; hazırlık aşamasında dilimlenmiş olan soğanlar tavaya atılır ve orta derecede ateşte kavrulmaya başlanır. Soğanlarda çok hafif pembeleşme görülür görülmez, ufalanmış olan 4 diş sarımsak da tavaya atılır ve soteleme işlemine devam edilir. Tüm bu işlemlerin sırayla ve aralarında yeterli süre beklenerek, özenli bir şekilde yapılması çok önemlidir. Bu sayede her bir malzemenin tadı mantarlı tavuk soteye tam olarak işlemekte; istenen en ideal tat elde edilmektedir. Bu yüzden; malzemelerin hepsinin birden boca edilmesi gibi yöntemler pek tavsiye edilmez. Bu kural doğrultusunda]]> Mantarlı Börek https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-borek.html Thu, 06 Dec 2018 06:20:30 +0000 Mantarlı börek; sürekli pişirilen klasik börek çeşitlerinden sıkılıp farklı tatlar denemek isteyenler ve bu tadı gerek misafirlere gerekse ev halkına sunmak isteyenler için çok uygun bir tariftir. Bütün bu özgünlüğüne rağm Mantarlı börek; sürekli pişirilen klasik börek çeşitlerinden sıkılıp farklı tatlar denemek isteyenler ve bu tadı gerek misafirlere gerekse ev halkına sunmak isteyenler için çok uygun bir tariftir. Bütün bu özgünlüğüne rağmen; mantarlı böreğin hazırlanmasında tipik börek tariflerinden hiçbir fark yoktur. Tek dezavantajı ise; gereken malzeme miktarının biraz fazla olmasıdır. Yazının devamında; ilk defa deneyecek olanlara yardım olması adına; gerekli malzemeler ve adım adım mantarlı börek tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantarlı börek için gerekli malzemeler:
 • 5 adet sivri biber
 • Yarım kilo mantar
 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 çay bardağı süt
 • 2 adet yumurta 
 • 1 adet yumurta (sarısı ve akı ayrılarak kullanılacak)
 • Bir tutam susam
 • Bir tutam karabiber
 • 3 çay bardağı sıvı yağ (diğerinden ayrı olarak)
 • Bir tutam tuz
 • 1 adet domates
 • 3 yaprak yufka
 • 5 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri
Mantarlı Börek
Mantarlı börek tarifinin hazırlanışı:
 • Yukarıdaki malzemeler temin edildikten sonra mantarlı börek tarifine başlanabilir. Fakat tahmin edileceği üzere tarif; yufkanın açılması, mantarlı börek harcının hazırlanması, vs. biraz karmaşık aşamalardan oluştuğundan, başlamadan önce bazı hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantarlı börek tarifine uygun bir hale sokulması gereklidir. Öncelikle; mantarlı böreğin en önemli kısmı olan mantarlar güzelce yıkanmalı, temizlenmeli vve saplarından ayrılmalıdır. Saplarından ayrıldıktan sonra mantarlar; bir bıçakla küçük parçalara dilimlenmelidir. Bu parçalar; mantarlı börek harcı hazırlamaya uygun küçüklükte olmalıdır. Hemen ardından 5 adet sivri biber de güzelce yıkanmalı, sapları ayıklanmalı ve ortadan ikiye ayrılarak çekirdeklerinden temizlenmelidir. İki parça haline gelen sivri biberler de mantarlı börek harcına katılmak üzere ince ince kıyılmalıdır. Aynı şekilde 1 adet patates de özenle kabukları soyulmalı, yıkanmalı; yine mantarlı börek harcına katılmak üzere küçük parçalara dilimlenmelidir. Kaşar peyniri de eğer hazır rendelenmiş olarak alınmamışsa; güzelce rendelendikten sonra son olarak; 1 adet domates de yıkanmalı ve küçük parçalara dilimlenmelidir. Domatesin kabukları soymak tercihe bağlı olsa da; mantarlı böreğin lezzeti ve kıvamı açısından soyulması tavsiye edilir. Malzemeler üzerinde yapılması gereken hazırlıklar bunlardır; hepsinin kolayca ulaşılabilecek şekilde el altında bulundurulması yeterlidir. Ayrıca; soteleme işlemi için bir tava, çırpma işlemi için yeterince derin bir kap ve yufka açmaya uygun bir masa, yer sofrası, vs. zemin, fırın tepsisi ve bir fırının şimdiden hazır edilmesi de faydalı olacaktır.
 • Hazırlıklar yapıldıktan sonra mantarlı börek tarifinin ilk adımı uygulanmaya başlanır. İlk adımda mantarlı börek harcı oluşturulacak, gerekli malzemeler soteleme yöntemiyle kızartılarak yufkanın içine katmaya uygun bir hale getirilecektir. Bunun için; soteleme yapmak üzere ayarlanan tavaya yeterli miktarda sıvı yağ dökülür. Sıvı yağ 1-2 dakika kadar tek başına ocakta bekletildikten sonra, dilimlenmiş olan mantarlar bu tavaya atılır ve ilk soteleme işlemine başlanır. Bu aşamadan itibaren malzemeler sırayla eklenerek kızartılacağı için; aradaki sürelerde yeterince beklenmesi ve her bir malzemenin gerekli özen gösterilerek kızartılması çok önemlidir. Aksi halde; mantarlı börek harcı istenen tatta olmayacağından, istenen sonuç da elde edilemeyecektir. Mantarlar için yeterince beklendiğinin belirtisi; su salmaları ve sonrasında bunu çekmeye başlamaları olacaktır. Kızartılmakta olan mantarlarda bu belirti görülür görülmez, 5 adet sivri biberin dilimleri de aynı tavaya atılır ve kızartma işlemine devam edilir. Tüm bu kızartmalar sırasında bir tahta kaşık ile hafifçe karıştırma yapmak faydalı olacaktır. Tahmini 3-4 dakika kadar bekledikten sonra; yeşil biberlerin rengi değişecek ve kokularını]]> Mantar Salatası https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-salatasi.html Fri, 07 Dec 2018 01:53:22 +0000 Mantar salatası; domates, salatalık, soğan gibi klasik tatlarla elde edilen onlarca çeşit salatanın aksine, son derece özgün ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Mutfağımızda yemek, kızartma, vs. şekillerde olmak üzere birçok Mantar salatası; domates, salatalık, soğan gibi klasik tatlarla elde edilen onlarca çeşit salatanın aksine, son derece özgün ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Mutfağımızda yemek, kızartma, vs. şekillerde olmak üzere birçok tarifte kullanılan mantar; burada temel salata malzemesi olarak kullanılmakta ve ayrı bir tada bürünmektedir. Özellikle akşam yemeklerinde farklı bir tat sunmak için, hatta misafirlere ikram etmek için mantar salatası ideal bir tariftir. Normal salata tariflerinden çok az farkı olması sebebiyle, biraz tecrübesi olanların bile rahatça hazırlayabileceği bir tariftir. Yazının devamında da; deneyecek olanları yardımda bulunmak adına; gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar salatası tarifinin uygulanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantar salatası için gerekli malzemeler:
 • 1 çay bardağı mısır tanesi
 • 300-400 gram mantar
 • 3 adet kırmızı biber
 • 8-10 adet küçük salatalık turşusu
 • Bir tutam pul biber
 • Bir tutam tuz
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet limonun suyu
 • Yarım demet dereotu
Mantar SalatasıMantar salatası tarifinin hazırlanışı:
 • Yukarıdaki gerekli malzemeler temin edildikten sonra mantar salatası tarifine başlanabilir. Her salata tarifinde olduğu gibi mantar salatasında da malzemeler uygun bir sırayla karıştırılacak ve salata elde edilecektir. Fakat bu adımları gerçekleştirmeden önce bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantar salatası için uygun bir hale getirilmesi gereklidir. Öncelikle; mantar salatasının en önemli malzemesi olan mantarlar bir güzel yıkanıp temizlenmeli ve saplarından ayıklanmalıdır. Ayıklanan bu mantarlar ince ince dilimlenmeli ve mantar salatasına uygun küçüklükte parçalar haline getirilmelidir. Daha sonra 3 adet kırmızı biber de közlenmiş hale getirildikten sonra ince ince dilimlenmeli ve mantar salatasına yardımcı tat olarak katılabilecek duruma getirilmelidir. Kırmızı biberlerin tercihen küp küp doğranması daha iyidir. Salatalık turşuları da tıpkı kırmızı biberde olduğu gibi ince ince küp şeklinde parçalara dilimlenmelidir. Son olarak dereotu da çok küçük parçalara dilimlenerek ince ince kıyılmalıdır. Malzemeler üzerinde yapılması gereken kesme, dilimleme, vs. hazırlıklar bu kadardır. Kolayca ulaşılabilecek şekilde el altında tutulmaları yeterlidir. Ayrıca; haşlama işlemi için uygun bir tencere ile mantar salatasını karıştırmak için uygun derinlikte bir kabın da şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır.
 • Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantar salatası tarifine başlanabilir. İlk olarak mantarlar haşlanacaktır. Bunun için; haşlama işlemi için ayrılan tencere içine dilimlenmiş olan mantarlar boca edilir. Mantarların hizasını 1-2 parmak geçecek kadar sıcak su da tencereye doldurulur ve ocakta haşlama işlemine başlanır. Bir dakika kadar sonra yeterli miktarda tuz ve limon suyu da eklendikten sonra 15-20 dakika kadar haşlama işlemine devam edilir. Bu süre boyunca tencerenin başında durulması ve bir kaşıkla karışımın sık sık karıştırılması tavsiye edilir. Mantarlar yeterince yumuşadıktan sonra tencere ocaktan alınır, büyük bir süzgeçte suyunu süzmesi sağlanır ve mantar salatası tarifinde bir sonraki aşamaya geçilir. 
 • Bu aşamada malzemeler uygun bir sırayla birleştirilecek ve mantar salatasının son hali elde edilecektir. Öncelikle haşlanmış olan mantarlar; mantar salatası için ayrılan kaba alınır. Daha sonra; dilimlenmiş olan közlenmiş kırmızı biberler de bu kaba dökülür ve bir kaşık, vs. gereç ile karıştırma işlemine başlanır. Bu karıştırma işleminde malzemelerin hepsi birden eklenerek de işlem yapılabilir, sırayla eklenerek de yapılabilir. Fakat malzemelerin sırayla eklenmesi ve aradaki süre boyunca yeterince karıştırılması tavsiye edilir. Böylece mantar salatası istenen ideal tada daha çok yaklaşacaktır. Bu kurala göre kırmızı biber yeterince karıştırıldıktan sonra; dilimlenmiş olan yarım demet]]> Mantarlı Yumurta https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-yumurta.html Fri, 07 Dec 2018 20:08:48 +0000 Mantarlı yumurta; birçok yönüyle hem tavada sade yumurtaya, hem de menemen tarifine benzer. Bu yüzden en büyük avantajı; isminin çok özel gözükmesine rağmen epey basit bir tarif olmasıdır. Özellikle öğrenci evlerinin ve bekar e Mantarlı yumurta; birçok yönüyle hem tavada sade yumurtaya, hem de menemen tarifine benzer. Bu yüzden en büyük avantajı; isminin çok özel gözükmesine rağmen epey basit bir tarif olmasıdır. Özellikle öğrenci evlerinin ve bekar evlerinin vazgeçilmez tatlarından olan tavada yumurta ve menemen; mantarlı yumurta tarifiyle bambaşka bir tada ve lezzete dönüştürülebilir. Tek fark olarak; isminden anlaşılacağı üzere, mantarlı yumurta yapmak için mantar kullanılması gereklidir. Fakat bu tek fark dışında; tarifin hazırlanışında hiçbir özel durum ve hiçbir zorluk yoktur. Bu yüzden; temel düzeyde mutfak bilgisi olanlar dahi rahatça mantarlı yumurta hazırlayabileceklerdir. Yazının devamında da; ilk defa deneyeceklere bir rehberlik olması adına; gerekli malzemeler listesi ve mantarlı yumurta için gerekli malzemeler yazılmıştır. Kolay gelsin.

Mantarlı yumurta için gerekli malzemeler:
 • 3-4 adet yumurta
 • 1 adet yeşil biber
 • Bir tutam tuz
 • 1 adet soğan
 • Bir tutam karabiber
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 150-200 gram kültür mantarı
NOT: Yukarıdaki malzemeler, 3-5 kişilik standart servis için uygun sayıdadır. Farklı sayıda servis yapacak olanların, malzeme miktarlarını bununla orantılı olarak ayarlaması gereklidir.

Mantarlı Yumurta
Mantarlı yumurta tarifinin hazırlanışı:
 • Gerekli malzemeler temin edildikten sonra mantarlı yumurta tarifine başlanabilir. Her yumurta yemeğinde olduğu gibi mantarlı yumurta tarifinde de; malzemeler sırasıyla sotelenecek ve yumurta aromasıyla beraber servis sunulacaktır. Fakat bu adımları uygulamaya başlamadan önce bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantarlı yumurta tarifine uygun bir hale getirilmesi gereklidir. Öncelikle; yeşil biber güzelce yıkanıp temizlenmeli, sapından koparılmalıdır. Ortadan ikiye kesilen yeşil biber çekirdeklerinden de ayıklandıktan sonra ince ince, küp şeklindeki parçalara doğranmalıdır. Aynı şekilde bir adet soğanın da çöpleri soyulmalı, güzelce yıkanmalıdır. Ardından bu soğan da uygun küçüklükte küp parçalara doğranmalıdır. Soteleme işleminde kullanılacakları için bu malzemelerin yeterince küçük doğranmaları çok önemlidir. Aksi halde hem kızarmaları zorlaşacak, hem de mantarlı yumurtanın tadını bozacaklardır. Son olarak; 150-200 gram mantar da güzelce yıkanıp saplarından ayrılır ve tıpkı yeşil biber ve soğanlar gibi dilimlenerek uygun küçüklükte parçalara doğranır. Mantarların doğranmasında da aynı kurala dikkat edilmelidir. Malzemeler üzerinde yapılması gereken kesme, dilimleme işlemleri bu kadardır. Hepsinin kolayca ulaşılabilecek şekilde yakınlarda bulundurulması yeterlidir. Ayrıca; tüm malzemeleri karıştırarak soteleme işlemi yapmak üzere uygun büyüklükte bir tavanın da şimdiden hazır edilmesinde fayda vardır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantarlı yumurta tarifinin ilk adımı uygulanır. Bunun için; soteleme işlemi yapmak üzere ayarlanan tavaya tüm zeytinyağı dökülür. Zeytinyağı kısık ateşte hafifçe kızarmaya bırakılır. Burada zeytinyağının tamamen kızması beklenmelidir. Çünkü sonrasında malzemeler ekleneceğinden; aynı zeytinyağı dakikalarca kızarmaya devam edecektir. 2 dakika kadar zeytinyağının tavada ısıtılması sağlandıktan sonra; dilimlenmiş olan mantarlar bu tavaya atılır ve ilk kızartma işlemine devam edilir. Bir dipnot olarak daha belirtmek gerekirse; malzemeler sırayla eklenip soteleneceğinden; aradaki süre boyunca gereken özenin gösterilmesi ve her bir malzemenin yeterince kızarmasının beklenmesi gereklidir. Tüm malzemelerin aynı anda boca edilerek kızartılması kesinlikle tavsiye edilmez. Bu durum; mantarlı yumurtanın tadını mutlaka etkileyecektir. Bu kurala göre; mantarların yeterince kızardığının belirtisi; suyu dışarı salmalar ve bir süre sonra geri çekmeleri olacaktır. Bu belirtiler görülür görülmez mantarlı yumurta tarifinde bir sonraki adıma geçilir.
 • Bu adımda; mantarlı yumurtanın]]> Mantarlı Krep https://www.mantarsote.gen.tr/mantarli-krep.html Fri, 07 Dec 2018 20:28:59 +0000 Mantarlı krep, Türk mutfağına Fransız mutfağından gelmiş olan lezzetli bir yiyecektir. Özellikle sabah kahvaltılarında krepi sevmeyen yoktur. Hem hazırlanması kolay, hem de lezzetli krepleri farklı malzemelerle hazı Mantarlı krep, Türk mutfağına Fransız mutfağından gelmiş olan lezzetli bir yiyecektir. Özellikle sabah kahvaltılarında krepi sevmeyen yoktur. Hem hazırlanması kolay, hem de lezzetli krepleri farklı malzemelerle hazırlayabilirsiniz. Sadece sabah kahvaltılarında değil, günün her saatinde yemeklerinize eşlik edecek krepleri tatlı ve tuzlu harçlarla hazırlayabilirsiniz. Önemli olan krepleri pişirirken, servis zamanına kadar sıcak tutmanızdır. Bunu sağlamak için isterseniz fırınınızı daha önceden biraz ısıtarak, pişen krepleri içinde bekletebilirsiniz. Bu sayede sıcak sıcak krepleri konuklarınıza ikram edebilirsiniz. Dilerseniz mantarlı krepleri birlikte hazırlamaya başlayalım.

  Mantarlı krep malzemeleri

  Krep malzemeleri

  • 1 su bardağı elenmiş un
  • 1 adet yumurta
  • 2 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yeterince tuz

  İç malzemeleri

  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Yarım kg kültür mantarı
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • 1 adet orta boy domates
  • 2 adet yeşil biber
  • Yarım demet taze nane
  • Yeterince tuz ve karabiber

  Mantarlı KrepMantarlı krep yapımı

  Krepin iç malzemesini hazırlamak için, önce mantarları yıkayın ve ince dilimleyin. Bunları ince doğradığınız kuru soğan ve zeytinyağı ile birlikte suyunu çekinceye kadar tavanın içinde pişirin. En son olarak küp şeklinde doğranmış domates, ince doğranmış yeşil biber, karabiber ve tuzunu ekleyerek, çok az daha pişirin. Ocaktan indirdikten sonra taze naneleri ince kıyarak malzemeyle karıştırın. Mantarlı karışıma taze nane çok güzel bir aroma vermektedir. İç malzeme hazırlandıktan sonra, krepleri hazırlamaya başlayabiliriz. Derin bir kasenin içinde unu, sütü, yumurtayı ve tuzu iyice karıştırın. Bunları pürtüksüz bir kıvama gelene kadar çırpın. Teflon tavanızı ocağın üzerine koyarak kızdırın. İçine fındık büyüklüğünde yağ koyarak yağlayın. Hazırlamış olduğunuz krep malzemesinden bir kepçe tavanın içine dökerek, önlü arkalı pişirin. Pişmiş olan krepleri soğutmadan içine hazırlamış olduğunuz, mantarlı harçtan koyarak rulo yapın. Bunları servis tabağına alarak, konuklarınıza ikram edebilirsiniz. Yanında sunacağınız buz gibi ayranla birlikte harika bir öğün olacaktır.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Mantar Kızartması https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-kizartmasi.html Sat, 08 Dec 2018 15:04:37 +0000 Mantar kızartması; ana malzeme olarak sadece mantar gerektiren, uygulaması ve hazırlaması son derece pratik, basit bir tariftir. En büyük avantajı; malzemelerinin ucuz ve kolayca bulunabilecek cinsten olması ve tarifin çok basit olmas Mantar kızartması; ana malzeme olarak sadece mantar gerektiren, uygulaması ve hazırlaması son derece pratik, basit bir tariftir. En büyük avantajı; malzemelerinin ucuz ve kolayca bulunabilecek cinsten olması ve tarifin çok basit olmasıdır. Örneğin; alınacak olan yarım kilo mantar dışındaki tüm malzemeler, evlerde her zaman bulunan rutin malzemelerdir. Yani; mantar kızartması için harcanması gereken öyle ekstra bir masraf yoktur. Hem bu ucuzluğu hem de pratikliği sayesinde; öğrenci evlerinden bekar evlerine kadar yemek yapma imkanının kısıtlı olduğu birçok yerde dahi kolayca hazırlanabilecek bir tariftir. Ayrıca; misafirlere ayrı bir lezzet sunmak isteyen veya akşam yemeklerinde bir farklılık yapmak isteyen ev hanımları için de idealdir. Yazının devamında da bu kolay tarifi ilk defa uygulayacak olanlar için; gerekli malzemeler listesi ve adım adım mantar kızartması tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Tabii ki imkan varsa bu tarifin yanı sıra etraftan canlı yardım alınması da tavsiye edilir. Kolay gelsin:

Mantar kızartması için gerekli malzemeler:
 • 2 yemek kaşığı un
 • Yarım kilo mantar
 • 1 adet yumurta
 • Sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı buğday nişastası
 • 1 tatlı kaşığı tuz
NOT: Yukarıda verilen malzeme listesi; 4-5 kişilik standart servis içindir. Farklı sayıda servis yapacak olanların, malzeme miktarlarını bununla orantılı olarak ayarlamaları gereklidir.

Mantar Kızartması
Mantar kızartması tarifinin hazırlanışı:
 • Malzemeler temin edildikten sonra mantar kızartması tarifine başlanabilir. Her kızartma tarifinde olduğu gibi mantar kızartmasında da önce bir sos hazırlanacak, daha sonra mantarlar bu sosa bulandırılarak kızartılacaktır. Fakat bu basit adımları uygulamadan önce bazı detayların açıklanması faydalı olacaktır.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin mantar kızartması için uygun bir hale sokulması gereklidir. Yarım kilo mantar; güzelce yıkanır ve saplarından ayıklanır. Daha sonra da 2-3-4, vs. mantarın büyüklüğüne göre istenen sayıda parçalara dilimlenir. Burada önemli olan; mantarların yeterince pişebilmesi ve mantar kızartmasında abes kaçacak büyüklükte olmamasıdır. Mantarlar yeterince dikkatli ve özenli bir şekilde dilimlendikten sonra, başka yapılması gereken bir kesme, dilimleme, vs. işlem yoktur. Diğer malzemelerin de kolayca ulaşılabilecek şekilde yakınlarda bekletilmesi yeterlidir. Ayrıca; mantar kızartması sosunu hazırlamak için derince bir kap ve kızartma yapmak için bir tavanın da şimdiden hazır edilmesi, ileri aşamalarda kolaylık sağlayacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra mantar kızartması tarifinin ilk adımı uygulanır. İlk adımda; mantar kızartması sosu hazırlanacaktır. Bunun için; hazırlık aşamasında ayarlanmış olan kaba 1 adet yumurta kırılır. Ardından 2 yemek kaşığı buğday nişastası da eklenir ve bir kaşık, vs. yardımıyla karıştırılmaya başlanır. Burada malzemelerin tek tek eklenmesi ve her bir aralıkta yeterince karıştırılması, mantar kızartması sosunun yoğunluğu açısından önemlidir. İsteyen tüm malzemeleri aynı anda karıştırarak da mantar kızartması sosunu hazırlayabilir, fakat tavsiye edilmez. Yumurta ve nişastadan sonra; 2 yemek kaşığı un da kaba eklenir ve karıştırma işlemine devam edilir. Un; mantar kızartması sosuna biraz daha katı bir kıvam vereceği için bu aşama önemlidir. Karıştırma işlemi yeterince özenli yapılmalı ve un topaklarının oluşmasına izin verilmemelidir. Ardından 1 tatlı kaşığı tuz da kaba eklenir ve yedirilinceye kadar karıştırılır. Böylece mantar kızartması sosu tamamlanmıştır. Sıradaki adıma geçilebilir.
 • Mantar kızartması tarifinin bu adımında; mantarlar hazırlanmış olan sosa bulandırılacak ve kızartılacaktır. Öncelikle; kızartma yapmak için ayarlanan tavaya yeterli miktarda sıvı yağ dökülür ve kızartma işlemine başlanır. Kısık ateşte sıvı yağ kızardığı sırada; mantarlar tek tek kabın]]> Mantar Yetiştiriciliği https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-yetistiriciligi.html Sat, 08 Dec 2018 22:19:25 +0000 Mantar yetiştiriciliği, doğal ortamlarının dışında ticari işletmeler aracılığıyla suni olarak oluşturulan ortamlarda yapılmaktadır. Kültür mantarı yetiştiriciliğinde bazı etkenlerin bir arada oluşturulması Mantar yetiştiriciliği, doğal ortamlarının dışında ticari işletmeler aracılığıyla suni olarak oluşturulan ortamlarda yapılmaktadır. Kültür mantarı yetiştiriciliğinde bazı etkenlerin bir arada oluşturulması önemlidir. Sıcaklığın, nemin ve havalandırmanın sağlanması kaliteyi etkilemektedir. İklim özellikleri açısından son derece seçici olan mantarlar, farklı dönemlerde bile farklı ekolojik gereksinimlere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden mantar yetiştiriciliği uygun şekilde iklimlendirme koşulları sağlanarak yapılmalıdır.

  Mantar yetiştiriciliğinde sıcaklık etkeni

  Mantarların gelişmesini sağlayan en önemli unsur sıcaklığın 23-25 derecede tutulmasıdır. Bundan düşük olan sıcaklıkların olması halinde mantarların gelişimi yavaşlamakla birlikte, canlılıkları sürer. Mantarlar 0 derecede bile canlı olurlar. Fakat 25 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklarda aynı dayanıklılığı göstermezler. Sıcaklık 30 derece olduğunda gelişimi durur, 35 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ise ölürler. Bu düşük sıcaklıkların fazla zararlı olmadığını, ancak yüksek sıcaklığın olması halinde zararın fazla olduğunu gösterir. Mantarların sıcaklık isteği türüne göre değişim göstermektedir. Fakat genel kural düşük sıcaklık mantarların oluşumunu yavaşlatmakta, yüksek sıcaklıklarda ise verim düşmektedir.

  Mantar yetiştiriciliğinde nem etkeni

  Doğada yetişen mantarlarda yağmur sonrasında nemin yüksek olduğu dönemlerde mantar daha hızlı büyüme gösterirler. Bu yüzden mantarların gelişimi için, toprakta ve havada nemin yüksek olması gerekir. En ideal nem oranı % 70-90 arasındadır. Nemin az olması mantar verimini düşürmektedir. Aynı zamanda toprağın ve kompostun kuruduğu görülebilir.

  Mantar yetiştiriciliğinde havalandırma etkeni

  Havalandırma mantar yetiştiriciliğinde dönemsel olarak farklılık gösterir. Kuluçka döneminde fazla havalandırma ihtiyacı olmamasına rağmen, sıcaklığın ve nemin ayarlanmasında havalandırmanın önemi büyüktür. Mantarın toprağın üzerine çıkmasıyla birlikte havalandırma isteği artar. Hasat zamanı geldiğinde en yüksek düzeye çıkar. Bu dönemlerde havada olan karbondioksit % 03 den daha az olmalıdır. Bu oranın üzerindeki karbondioksit miktarı mantar oluşumunu azaltır, anormalliklere neden olur. Şapkalarda incelme, uzama, küçülme gibi etkiler görülür. Bu yüzden mantarın oluşmaya başlamasıyla, mantarın miktarına göre oda havası 6-8 kat taze havayla doldurulmalıdır.

  Mantar Yetiştiriciliği

  Mantar yetiştiriciliği yapılan yerler nasıl olmalıdır

  Mantar yetiştiriciliği nem oranı ve sıcaklığı kontrol altına alınabilen, havalandırılması yapılabilen ve güneş ışığı almayan yerlerde yapılabilir. Soğuk hava depoları, tünel ve galeriler, depolar, ambarlar, ışığa karşı yalıtılmış seralar ile modern mantar üretim tesislerinde mantar üretimi yapılabilir. Bunun için yeni bir tesis kurulmayacak ise, ulaşım sorunu olmayan, enerji kaynakları bulunan, nem, havalandırma ve aydınlatma koşulları sağlanabilen yerler tercih edilmelidir. Zararlılardan korunmak için binanın betonarme olması, kırık dökük yerlerin onarılması gerekir. Ortamın tavan yüksekliği en az 2,5 mt olarak düzenlenmelidir. Atık suyun gitmesi için tabanda kanal bulunmalı ya da çukur açılmalıdır. Isıtma sistemi bacalıysa, vantilatörlerin takılacağı delikler bulunmalıdır. Ortama girişte ayakların dezenfekte edilmesi, kıyafetlerin değiştirilmesi için bir oda bulunmalıdır.

  Mantar yetiştiriciliğinde kullanılan malzemeler nelerdir

  • Raflar: Mantarların yetiştirileceği ortamlarda mantar torbaları profil demirden yapılan raflara yerleştirilmelidir. Rutubetli bir alan olması yüzünden ahşap raflar kullanılmamalıdır. İlk rafın yerden yüksekliği 15-20 cm, en üstteki rafın tavana yüksekliği 80 cm kadar olmalıdır. Raflar en fazla 3 katlı olmalıdır.
  • Isıtma cihazları: Ortamlar en iyi buhar azanlarıyla ısıtılabil]]> Etli Mantar Sote https://www.mantarsote.gen.tr/etli-mantar-sote.html Sun, 09 Dec 2018 05:16:23 +0000 Etli mantar sote tarifi misafirlerinize ana yemek olarak sunulabilecek bir yemektir. Yanında pilavla tamamlanan yemek listeniz konuklarınızın hoşunuza gidecektir. Şimdi hep birlikte yemeğimizin yapımına geçelim. Etli mantar sote tarifi misafirlerinize ana yemek olarak sunulabilecek bir yemektir. Yanında pilavla tamamlanan yemek listeniz konuklarınızın hoşunuza gidecektir. Şimdi hep birlikte yemeğimizin yapımına geçelim.

   Etli mantar sote için gerekli malzemeler

   • 200 gram yağsız kuşbaşı dana eti
   • 400 gram mantar
   • 1 orta boy soğan
   • 2 diş sarımsak
   • 4 adet domates
   • 5 adet sivri yeşil biber
   • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
   • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
   • Tuz
   Etli Mantar Sote

   Etli mantar sote yapım aşamaları

   Dana etlerini tavanın içerine koyarak, kısık ateşte pişirin. Etin içerisine yağ ve su koymadan kendi suyuyla pişirin. Suyunu çektikten sonra, mantarların üst kısımlarını doğrayarak zeytinyağıyla birlikte etlerin bulunduğu tavaya ilave edin. Sotelemeye devam ederek, piyaz şeklinde doğranmış soğanı, yeşil biberi mantarların içerisine atın. En son kabuklarını soyduğunuz küçük doğranmış domatesleri, kırmızı pul biberi, tuzu ilave ederek beş dakika kadar pişirmeye devam edin. Artık etli mantar sote konuklarınıza ikram edeceğiniz aşamaya gelmiştir. Servis tabağına alarak maydanoz sapları ile süsleyebilirsiniz.

   Afiyet olsun.

   ]]>
   Tavuklu Mantar Sote https://www.mantarsote.gen.tr/tavuklu-mantar-sote.html Sun, 09 Dec 2018 19:10:54 +0000 Tavuklu mantar sote tavuk etiyle mantarın buluşması olan, ağız tadınıza da hitap edebilecek bir yemek türüdür. Tavuk etini sevenler için, farklı bir lezzet olacaktır. Sağlığa faydalı olduğundan özellikle tavsiye Tavuklu mantar sote tavuk etiyle mantarın buluşması olan, ağız tadınıza da hitap edebilecek bir yemek türüdür. Tavuk etini sevenler için, farklı bir lezzet olacaktır. Sağlığa faydalı olduğundan özellikle tavsiye ederiz. Şimdi birlikte yemeğimizi hazırlamaya başlayalım.

   Tavuklu mantar sote için gerekli olan malzemeler

   • 1 adet kemiklerinden ayrılmış tavuk göğsü 
   • 1 adet orta boy soğan
   • 2 adet taze yeşil biber
   • 2 adet domates veya domates salçası ile biber salçası karışımı
   • Yarım kg mantar
   • Tuz
   • Karabiber
   • Zeytinyağı veya tereyağı
   • Tercihinize göre kimyon
   • Süslemek için maydanoz
   Tavuklu Mantar Sote

   Tavuklu mantar sote yapım aşamaları

   Tavuk göğsünü küp halinde doğrayınız. Yemeklik veya piyaz şeklinde doğradığınız soğanları, tercihinize göre zeytinyağında ya da tereyağında kavurmak üzere tavanın içerisine alınız. İçerisine doğranmış olan biberleri de ilave ediniz. Soğanlar şeffaflaştığı zaman, doğramış olduğunuz tavuk göğsünü ilave ederek kavurmaya devam ediniz. Tuz ve karabiberi bu aşamada eklerseniz, tavuk etleri daha lezzetli olacaktır. Kimyon koymayı tercih ederseniz, onu da bu aşamada ilave ediniz. Ardından yıkanmış ve doğranmış mantarları ilave ediniz. Ocağın altının çok kısık olmamasına dikkat ediniz. Mantar kısık ateşte fazla su bırakacağından kısık ateşi tavsiye etmiyoruz. Kabukları soyularak doğranmış olan domatesleri veya salçayı ilave ederek, yemeğinizin pişmesini sağlayınız. Suyunu çektiğinde tavuklu mantar sote servise hazır olacaktır. Yanında pilavla ve maydanozla süsleyerek misafirlerinize servis edebilirsiniz.

   Afiyet olsun.

   ]]>
   Mantar Sote https://www.mantarsote.gen.tr/mantar-sote.html Mon, 10 Dec 2018 07:59:02 +0000 Mantar sote, bol vitaminli bir çeşit sebze yemeğidir. Mantar sote denildiğinde akla birçok mantar türü geliyor. Biz bu yazımızda Türkiye'de yetişen mantarlardan örnekler vereceğiz. Mantar sote yapılabilecek mantar ç Mantar sote, bol vitaminli bir çeşit sebze yemeğidir. Mantar sote denildiğinde akla birçok mantar türü geliyor. Biz bu yazımızda Türkiye'de yetişen mantarlardan örnekler vereceğiz. Mantar sote yapılabilecek mantar çeşitlerine en bilindik olan kültür mantarı çeşitlerinden başlayalım. Bildiğimiz kültür mantarının da çeşitleri bulunmaktadır. 

   Beyaz şapkalı mantar bir kültür mantarı türüdür. Ve bu mantarın sotesi harika olur. Yine aynı familyadan olan kahverengi şapkalı kültür mantarı aynı iklimde yetiştirilen sotesi muhteşem olan bir türdür. Son zamanların en popüler mantarı olan kayın mantarının da sotesi oluyor. Kavak ağacının kütüğünde ilginç bir şekilde yetiştirilen bu mantarı çok kolay bulabiliyoruz. Büyük marketlerin sebze reyonlarında ve bazı büyük pazarlarda bulabileceğimiz kayın mantarının sotesi lezzetli oluyor. Çam ormanlarında sonbaharın başı olan ekim aylarında çıkan kanlıca mantarının da sotesi olur. Kendine has bir kokusu ve aroması olan kanlıca mantarı tamamen doğal ve organiktir. 

   Doğada kendi kendine yetişen bu mantar da yine bazı yörelerin pazarlarında bulunmaktadır. Bu mantarı dondurucuda saklamak kolaydır. Aynı zamanda çok faydalı bir mantardır. Meralarda yetişen ve kanlıca mantarı ile aynı zamanda çıkan çayır mantarı da sote yapmak için ideal bir mantardır. Çayır mantarının genel görünümü kültür mantarı ile aynıdır. Çayır mantarını kültür mantarından ayıran tek özellik ise çayır mantarının daha yapılı olmasıdır. Lezzet bakımından da kültür mantarı ile benzeşirler. Yine ülkemizde yetişen ilkbahar aylarında çıkan kuzugöbeği isimli mantardan da sote oluyor. Bu mantarı diğerlerinden ayrı tutan özellik ise az bulunuyor olması ve pahalı bir mantar olmasıdır. Kuzugöbeği mantarının maddi tutarı çok fazladır. Bu yüzden bu mantarı toplayan kişiler ticari anlamda kullanırlar. Bazı ülkelere ihraç edilen kuzugöbeği ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. Biz bu tarifimizde en fazla bilinen ve emin olunan kültür mantarının sotesini yapacağız.

   Mantar Sote İçin Malzemeler:

   • 1 kg mantar
   • 200 kg dana eti
   • 2 adet kuru soğan
   • 4 adet domates
   • 4 diş sarımsak
   • 4 adet yeşil biber
   • 1 yemek kaşığı domates salçası
   • 1 yemek kaşığı biber salçası
   • Yarım demet maydanoz 
   • 1 tatlı kaşığı tuz
   • 2 çay kaşığı pul biber
   • 2 çay kaşığı karabiber
   • 1 tatlı kaşığı kekik
   • 1 çay kaşığı kimyon
   • 1 yemek kaşığı sebze çeşnisi
   • 3 su bardağı sıcak su
   • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
   • 1 yemek kaşığı tereyağı

   Hazırlanışı:

   Sotenin yapılışına kırmızı eti küçük küçük doğrayarak başlayalım. Etin ardından kuru soğanları küp küp doğrayalım. Soğanların ardından yeşil biberi halka halka dilimleyelim. Mantarları dörde bölelim ve bu işlemi mantarların tamamında gerçekleştirelim. Maydanozları iyice yıkayalım ve ince ince kıyalım. Listede vermiş olduğumuz domateslerin kabuklarını soyduktan sonra mantarlarla aynı büyüklükte olacak şekilde doğrayalım. Sarımsakları ince ince kıyalım. Bu malzemelerin tamamını işi kolaylaştırma adına ayrı kaseler içerisinde hazırlayalım. Bütün malzemeyi içerisine alıp pişirebilecek derinlikte tencerenin içerisine sıvı yağı ilave edelim. Sıvı yağ bir miktar ısınınca tencereye tereyağını da koyalım. Tereyağı eriyince tencereye ilk olarak kuşbaşı doğramış olduğumuz kırmızı eti koyalım. Eti iyice kavuralım. Etin içerisinde bulunan su çıkıp, kaynamak suretiyle bitince tencereye önceden hazırlamış olduğumuz kuru soğanı dahil edelim. Etlerle birlikte kuru soğanları da kavuralım. 

   Mantar Sote

   Kuru soğanların rengi değişip iyice yumuşadığında tencerenin içerisine sivri biberleri koyalım. Biberlerde kavrulduğunda, yine önceden doğradığımız domate]]>